Zrenjanin odlazi u historiju, vraća se Petrovgrad?

Regija 27. feb 201818:16 > 21:43
N1

Grad Zrenjanin proslijedio je Ministarstvu za lokalnu samoupravu inicijativu za promjenu naziva u Petrovgrad, saznaje N1. Da li će promjena imena trećeg najvećeg grada u pokrajini biti centralni događaj ovogodišnjeg obilježavanja stogodišnjice pripajanja Vojvodine Srbiji?

Da li je nazivu Zrenjanin odzvonilo? Inicijative da se gradu vrati naziv Petrovgrad, kako se zvao desetak godina prošlog vijeka, traju već decenijama, ali nijedna vlast do sad to pitanje nije pokrenula. Sve do aktuelne, koja je otišla i korak dalje – zatražila je mišljenje nadležnog ministarstva o zvaničnoj promjeni imena.

“Očekujemo odgovor, očekujemo da vidimo koje su to procedure, ne žurimo s tim – možda jeste ova 2018. godina baš ta godina kada se i navršava 100 godina od oslobođenja našeg grada i sjedinjenja sa maticom Srbijom ta godina kada treba da vratimo to ime našem gradu”, kaže gradonačelnik Zrenjanina Čedomir Janjić.

Da grad podržava inicijativu za preimenovanje moglo se nagovijestiti kad je na tablama za ulaz u Zrenjanin dodat naziv Petrovgrad, ali i nešto ranije, kada je spomenik kralju Petru vraćen na centralni trg. Međutim, da li promjenu podržavaju i Zrenjaninci?

“Pa nekako, navika je Zrenjanin i to je to”.

“Podržavam. Zbog čega? Pa, staro ime”.

“Nema potrebe, nije sve ovo vrijeme promijenjeno, što bi sad?”

“Neka bude srpski naziv. A Žarko Zrenjanin – mi ne znamo ko je”.

N1

Žarko Zrenjanin bio je narodni heroj i organizator narodnog ustanka u Vojvodini. Upravo pod njegovim imenom, kažu protivnici promjene naziva, Zrenjanin je postao grad u pravom smislu te riječi. Ime Petrovgrad, dodaju, ne potiče iz historije, već historijskog revizionizma.

“Radi se o klasičnoj pojavi anti-antifašizma. Desničarski krugovi u Srbiji i u gradu Zrenjaninu nastoje da potisnu vrijednosti koje su karakterisale jugoslovenski antifašizam. Taj naziv Zrenjanin je dio našeg identiteta – mi smo Zrenjaninci i Zrenjaninke, a ne Petrovgrađani”, smatra Miroslav Samardžić, Zrenjaninski socijalni forum.

Inicijator ideje za promjenu imena je lokalni preduzetnik, koji kaže – vraćanje naziva Petrovgrad značilo bi raskid sa komunističkom tradicijom i poštovanje činjenice da su Srbi u Zrenjaninu većinski narod.

“Ne postoji nijedan grad u bivšoj Jugoslaviji, da ne pričamo o Srbiji, pa čak ni u Sovjetskom Savezu i istočnoj Evropi, koji je zadržao komunistički naziv. Da li mislite da Zrenjanin po tom pitanju treba da bude izuzetak? Ja zaista ne vidim nijedan razlog”, smatra Budimir Jovanović iz udruženja “Petrovgrad” .

Jovanović, međutim, smatra da tu odluku ne bi trebalo donijeti na referendumu, već bi posljednju riječ trebalo da ima Skupština Srbije. Zbog toga, činjenicu da se i sam gradonačelnik najprije obratio Ministarstvu umjesto Zrenjanicima, protivnici promjene imena vide kao pokušaj da se mišljenje građana zaobiđe. 

Referendum je jedini legitiman politički način da se to uradi, bez obzira na to što se pravno to može uraditi na drugi način. Da li mislite da će biti sproveden? Zavisi od toga kako odredi Aleksandar Vučić”, kaže Miroslav Samardžić.

Dosadašnja iskustva s pokušajima mijenjanja imena pokazuju da, ukoliko pitate Zrenjanince, promjena neće ići glatko. Građani Zrenjanina su se po ovom pitanju već jednom izjašnjavali. Na referendumu održanom 1992. godine, većina građana je ipak odlučila da se zadrži stari naziv.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.