Teško stanje u Jasenovcu: Sava ruši povijesne rekorde

Regija 19. mar 201806:37 > 14:33
N1

Hrvatska se i dalje bori s poplavama. U Kosinjskoj dolini proglašeno je izvanredno stanje. Vojska, vatrogasci i HGSS pomažu i na jasenovačkom području. Ondje je u 15 sati izmjeren najviši vodostaj Save u povijesti - 921 cm. Dosad je bio rekord od 907 cm iz 1970. godine. U Jasenovcu je bio i premijer.

Na ugroženim područjima u obrani pomaže i Hrvatska vojska s amfibijom, čamcima i pumpama.

DUZS je objavio da su operativne snage sustava civilne zaštite u pripravnosti. Navode da je vrhunac hladnog vala s današnjim danom prošao te se očekuje postupan prijelaz oborine iz snijega u kišu, a sve kao posljedica porasta temperature zraka, pri čemu se od subote očekuju dnevne temperature iznad 0°C. Moguće je postupno topljenje snijega, a samim time i porast vodostaja rijeka uz moguće uvođenje mjera obrane od poplave.

Vodostaj Save u Jasenovcu nastavio je rasti te je u 15 sati iznosio 921 cm.

Hrvatske vode

Naša reporterka Katarina Brečić javlja kako pripadnici HGSS-a iz Karlovca rade na membrani na jasenovačkom području kako ne bi došlo do pucanja nasipa pokraj rijeke Une.

Krizni stožer

Danas je u Jasenovcu zasjedao i krizni stožer, a ondje je, uz ministra obrane Damira Krstičevića te ministra zaštite okoliša i energetike Tomislava Ćorića bio i premijer Andrej Plenković.

Stožer je dobro pripremljen, objavljeno je na Twitteru Vlade, a od danas je u pripravnosti i nacionalni stožer civilne zaštite. U iduća 24 sata očekuje se daljni porast vodostaja.

Nakon sastanka kriznog stožera premijer je krenuo u obilazak terena. Rekao je da je stanje pod kontrolom, zahvaljujući angažmanu svih službi. “Lonjsko polje služi kao svojevrsni rezervoar, na koji se pokušava preusmjeriti voda, kako bi se smanjio pritisak na Savu”, rekao je premijer.

“Zahvaljujem svima na požrtvovnosti, ovdje se pokazuje da je sustav domovinske sigurnosti podignut na višu razinu. Pokazuje se da zajednički angažman na lokalnoj razini i angažman Vlade nastoji maksimalno pomoći ljudima i smanjiti štete koje nastaju od posljedica visokih voda nastalih zbog kiše i snijega. Nastavit ćemo ovako, zahvaljujem svima i drago mi je da nema poplavljenih kuća”, rekao je Plenković.

Istaknuo je da će Vlada i dalje nastaviti ulagati u obnovu nasipa uz rijeku Savu, te da je to proces koji se radi generacijama. “Svi nasipi se grade godinama. Bitno je da se taj proces radi sustavno i da se svaka moguća napuknuća pravovremeno detektiraju kako bi se izbjeglo izlijevanje rijeka. Lonjsko polje neposredno štiti ovaj dio uz Savu u Jasenovcu, ali na određeni način sprečava visoki vodostaj nizvodno, prema drugim hrvatskim krajevima i u BiH. To je dobar primjer kako angažmanom uspijevamo pomoći svima”, rekao je premijer.

N1

Uoči sastanka kriznog stožera ministar Krstičević kazao je kako će se vidjeti što se još može napraviti kako bi se u ovom trenutku pomoglo stanovništvu. Zahvalio je svima na angažmanu, i lokalnoj zajednici, HGSS-u, vatrogascima, stanovništvu i vojsci koja pomaže narodu u nevolji. ‘MOramo biti ponosni na angažman pobjedničke Hrvatske vojske’, rekao je.

Podsjetimo, na terenu oko Jasenovca je 111 vojnika, a 300 ih je u pripravnosti za slučaj da bude potrebna evakuacija stanovništva.

Ukupno, u obrani od poplava na području Letovanića, šume Brezovica i Jasenovca pomaže 191 pripadnik Hrvatske vojske s pet teretnih vozila i dva motorna čamca, priopćeno je iz MORH-a.

‘Angažirani su i ronioci, dolaze u Ušticu u blizini Jasenovca, jer je cesta napukla i stvorila problem za nasip koji će trebati zaštititi kako ne bi puknuo’, javlja naša reporterka.

Pripadnici Hrvatske vojske i Hrvatskih voda proteklih su dana dizanjem nasipa spašavali naseljene kuće u Trebežu. Na tom je području i dosta stoke.

N1
N1
N1
N1

Teško je u Kosinjskoj dolini gdje je odsječeno 500-tinjak ljudi. Tako vodostaj u donjem toku rijeke Like raste od 5 do 8 centimetara na sat i, kako se doznaje u Stožeru Civilne zaštite Općine Perušić, na tom je području sada poplavljeno više od 50 kuća i gospodarskih objekata.

Odsječena Mlaka

Rekordno visok vodostaj, nove padaline i topljenje snijega unijeli su nemir i zabrinutost među tridesetak stanovnika malog posavskog sela Mlaka, smještenog desetak kilometara istočno od Jasenovca, u poplavnom području Lonjskog polja. Sva je pozornost stanovnika, ali i svih stručnih službi, uključujući i šest stanica HGSS-a, usmjerena na prognoze meteorologa i na riječni nasip koji za sada zadržava rijeku u njenom koritu.

Već danima zabrinutim i uplašenim stanovnicima Mlake pomoć pružaju spašavatelji HGSS-a, dovozeći radnike i materijal za utvrđivanje nasipa. 

Na terenu je šest timova iz stanica Ogulin, Orahovica, Čakovec, Koprivnica, Varaždin i Novska, a ostale su stanice u pripravnosti i spremne u najkraćem roku odgovoriti na poziv i uključiti se u hitne intervencije na najugroženijim područjima.