Današnji datum jedan je od najvažnijih u historiji glavnog grada BiH. Sarajevo 6. aprila obilježava Dan grada, ali je to i dan kada je počela njegova opsada u ratu 1992. godine. Opsada Sarajeva trajala je 1.425 dana. A 26 godina kasnije - pitanje žrtava i dalje, prema mišljenima historičara, opterećuje odnose naroda u regionu.
Sarajevo 6. aprila proslavlja Dan grada, dan oslobođenja u Drugom svjetskom ratu, ali – uprkos podijeljenim tumačenjima – za neke je to i dan kada je 1992. godine počeo rat u Bosni i Hercegovini.
Osim u Sarajevu, na rat su se danas prisjećali i u srbijanskoj prestonici. Povodom 26 godina od početka rata u BiH, “Žene u crnom” su u centru Beograda organizovale jednočasovni skup. No, u svom performansu, ni jedan minut predstavnici ove organizacije nisu bili sami.
Na istom mjestu i u isto vrijeme, predsjednik Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na Kosovu i Metohiji Simo Spasić imao je svoj performans. Policija iako prisutna, nije reagovala, jer su oba skupa bila prijavljena.
“Želimo da ukažemo na ozbiljnu manipulaciju ovim datumom i od strane režimskih klovnova, koji su samoproglašeni predstavnici srpskog naroda, budući da su ‘Žene u crnom’ prisutne na mnogim mjestima gdje odaju počast žrtvama srpske nacionalnosti i ovakve režimske patriote tamo nisu prisutne. No, danas nije primjereno da se bavimo njima ali je jako opasno to što ovaj režim daje dozvolu i ovakvim grupacijama u isto vrijeme na istom mijestu”, izjavila je Staša Zajović iz “Žena u crnom”.
“Mi ovaj skup ne ometamo, mi smo ovaj skup prije 15 dana prijavili institucijama države Srbije, Vladi, MUP-u, mi smo dobili ovlaštenje da možemo. Doduše, nismo znali tačnu lokaciju, ali smo naveli od početka Knez Mihailove pa do kraja da idemo sa parolom”, rekao je Simo Spasić.
Dvadesetšestogodišnjicu od rata, Bosna i Hercegovina dočekuje kao duboko podijeljena zemlja u društveno-političkom pogledu, kaže za N1 historičar Bojan Dimitrijević. Dodaje: žrtve koje su pale u ratu u Bosni i Hercegovini na sve tri strane opterećivat će i na dalje odnose između naroda, prije svega na relaciji Srba i Bošnjaka.
“Haški tribunal koji je tu služio kao neka moguća vododjelnica ili čak most prema nekom pomirenju, pokazao se upravo suprotno, jer ni jedna od strana nije zadovoljna onim što je saopšteno iz Haaga kao nekakva istina i reklo bi se da će pitanje žrtava ostati jedno od glavnih opterećujućih odnosa između naroda”, kazao je Dimitrijević.
Zbog zločina počinjenih u ratu u Bosni i Hercegovini, Haški tribunal je, među optuženima Srbima, na najveće kazne osudio generala i ratnog komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića na doživotnu kaznu zatvora, koji je proglašen krivim za genocid i zločine protiv čovječnosti. Krivim je proglašen i Radovan Karadžić i osuđen na 40 godina zatvora.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.