Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović izložila je danas u svom uredu na Pantovčaku u prisutnosti savjetnika akcijski plan mjera i politika populacijske politike koje bi za cilj imale poboljšanje zabrinjavajuće demografske slike Hrvatske koja, prema procjenama, ima manje od četiri milijuna stanovnika.
Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović je istaknula kako je 2011. godine prema popisu stanovništva u Hrvatskoj živjelo 4,28 milijuna stanovnika, a danas, prema procjenama, u državi živi manje od četiri milijuna s izrazitom dobnom neravnotežom, odnosno povećanim starenja stanovništva.
Domovinski rat samo je ubrzao nepovoljne demografske trendove koji su bivali sve intenzivniji, kazala je.
Ako se sadašnji katastrofalni demografski trendovi nastave, do 2051. u Hrvatskoj će živjeti 3,15 milijuna stanovnika, ocijenila je predsjednica, a to bi moglo rezultuirati krahom mirovinskog i radnog sustava.
“Ostati ravnodušan na činjenicu našeg demografskog nestajanja značilo bi u krajnjoj liniji odustati od budućnosti”, poručila je predsjednica Hrvatske.
Kolinda Grabar-Kitarović je kazala kako provedba demografskih mjera nije pitanje socijalne nego razvojne politike.
“U pravilu, iseljava se obrazovana i mlađa populacija koja odnosi demografski i natalitetni znanstveni i radni potencijal. Odlaze cijele obitelji, riječ je o pravom egzodusu hrvatske mladosti koji se intenzivirao ulaskom Hrvatske u Europsku uniju”, kazala je.
Predsjednica Hrvatske je kao jedan od uzroka iseljavanja navela opću društvenu klimu koju karakterizira malodušje, beznađe, apatija, nedostatak ambicije i nesigurnost, ideološke podjele, klijentelizam, nepotizam, nemogućnost osnivanja obitelji, nepoštivanje prekovremenog rada…
Kao dio rješenja ove problematike Grabar-Kitarović je navela potrebu provedbe reformi, tako da je za Hrvatsku, kazala je, ključna porezna reforma, reforma javne uprave kroz digitalnu transformaciju, promjena strukture gospodarstva kroz poticanje izvoza i stranih ulaganja te prilagodba obrazovnog sustava za takvo gospodarstvo.
Ona je navela dramatičan broj od 380.000 blokiranih građana te predložila, između ostalog, kako je ovršni postupak potrebno vratiti na pravosudni sustav bez posrednika koji zarađuju na način da troškovi postaju veći od glavnice.
“Trendovi vode u demografsku katastrofu, ali ja sam optimist jer imamo ogromne potencijale”, kazala je hrvatska predsjednica.
Istaknula je i potrebu za povećanjem iznosa dječjeg doplatka, s vremenom uvođenja univerzalnog dječjeg doplatka, rodiljnih naknadi te osiguravanje vrtića za svu djecu.
Tijekom sat vremena izlaganja hrvatska predsjednica iznijela je niz pojedinačnih mjera, a detaljan akcijski plan iznesen je u opsežnijem dokumentu.