Ćulibrk: Ne vidim kako se kompromis za Kosovo može postići

Regija 19. jul 201809:23 > 11:30
N1

Sve su jači pritisci da se pitanje Kosova stavi ad akta, ali nalazimo se u ćorsokaku i vrijeme protiče, a ništa se ne dešava, rekao je u Novom danu Glavni urednik lista NIN Milan Ćulibrk. On kaže i da ne vidi načina kako to pitanje može biti riješeno jer za to nema spremnosti ni u Beogradu ni u Prištini.

Poslije jučerašnje runde pregovora u okviru dijaloga Beograda i Prištine u Briselu, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i Kosova Hašim Tači nisu se približili postizanju kompromisnog rješenja za Kosovo.

Ćulibrk kaže da se po rješavanju tog pitanja ništa ne dešava, a da će Vučić i Tači poslije sljedeće faze reći da su razgovori bili još teži, “da traže kompromis i opet ga nećemo imati”.

Dok su se jučer vodli pregovore u Briselu, stigla je vijest da je Kosovo ispunilo uslove za viznu liberalizaciju, podsjeća Ćulibrk i dodaje da to pokazuje da EK Kosovo tretira kao posebnu državu.

“Ne znam šta bi mogao da bude kompromis, vrijeme protiče, a ništa se ne dešava, nalazimo se u ćorsokaku. To pitanje nije nimalo lako, ali vrijeme prolazi, a ništa se ne dešava”, kaže.

Ćulibrk ne vidi način na koji bi se kompromis mogao postići.

Imamo formiranje novog opozicionog bloka, u kojem stranke traže da se ne dozvoli stolica u UN za Kosovo, i vlast koja za sada to nije spremna da uradi, raspoloženje je da niko nije spreman da to uradi, i u tom ambijentu tražiti kompromis je teško, smatra gost Novog dana.

“Niko od važnijih političkih aktera u Srbiji, osim jako male manjine, poput Saše Jankovića koji je pao na dva posto, ne smije da kaže da Kosovu treba omogućiti stolicu u UN, a gdje i Kosovo tek neće da odustane ni milimetar od priznanja nezavisnosti i ne postoji spremnost za bilo kakav razgovor osim o međusobnom priznanju – dakle nalazimo se na toliko udaljenim pozicijama, da kompromis nije moguć”, zaključio je.

Protest malinara opasniji od pobune JSO?

Govoreći o oslobađajućoj presudi za pripadnike JSO za organizovanje oružane pobune, Ćulibrk je rekao da je njihova pobuna bila demonstracija sile i upozorenje vlastima šta može da se desi ako njihove zahtjeve ne ispune.

Za Ćulibrka suština je ono što je kao pitanje postavila i Gordana Đinđić Filipović, sestra ubijenog premijera Zorana Đinđića – da li je moguće da su malinari prije oko mjesec dana blokadom puta u Prijepolju više ugrozili državu nego tada JSO i zašto niko od aktuelne vlasti nije rekao da je to opravdano i legitimno? Između ostalog protiv malinara podnijete prijave zbog njihovog protesta, podsjetio je.

“Mnogi se vjerovatno sjećaju dramatičnih scena blokade mostova pod punom borbenom opremom… Ovo ne ide na dobro, i voleo bih da neko od nadležnih odgovori na pitanja sestre premijera… jer on to zaslužuje”, zaključio je novinar.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.