Bez dogovora o referendumu u Makedoniji, nastavak pregovora

Regija 19. jul 201818:36 > 18:45
Shutterstock

Lideri četiri vodeće partije u Makedoniji nisu uspjeli da se dogovore oko referenduma, koji je uslov za NATO i EU integracije, ali će pregovori biti nastavljeni za nekoliko dana.

Sastanku u Klubu poslanika su prisustvovali predsjednici dvije vladajuće partije SDSM Zoran Zaev i DUI Ali Ahmeti i dvije opozicione, makedonske nacionalne VMRO DPMNE Hristijan Mickoski i albanske Besa Bilal Kasami. Premijer Makedonije i predsjednik SDSM Zoran Zaev je rekao da će se pregovori četiri lidera oko referenduma i formiranja Državne izborne komisije produžiti u nedjelju uveče ili ponedjeljak ujutro. 

“Strateški cilj Makedonije je punopravno članstvo u EU i NATO, kompromisa za te strateške ciljeve nema. Amnestije direktne ili indirektne (za učesnike nasilja u parlamentu, koje traži VMRO DPMNE) neće biti. Dat ćemo šansu pregovorima, ukoliko je to moguće”, rekao je Zaev. 

On je dodao da očekuje da iz razgovora proizađe dogovor za formiranje DIK, koja treba da sprovede predstojeći referendum, a čije je formiranje do sada blokirao VMRO DPMNE. Cilj je, istakao je Zaev, da se sprovede uspješan referendum, jer je cjelokupan proces primjene dogovora sa Grčkom vremenski određen i Makedonija bi svoje obaveze trebalo da sprovede do kraja godine, nakon čega će biti ratifikovan u grčkom parlamentu. 

Predsjednik najveće opozicione partije VMRO DPMNE Hristijan Mickoski je rekao da je na sastanku bilo približavanja u stavovima kod nekih tema, a kod nekih ne, ali nije precizirao koje su to teme. 

“Dogovorili smo se da u nedjelju uveče ili u ponedjeljak ujutro produžimo razgovore u ovom formatu”, rekao je Mickoski, odgovarajući na pitanje da li na referendumu ne smije biti dvosmislenih pitanja kojima bi bila izigrana volja građana.

Nakon sastanka, koji je sa kraćom pauzom trajao skoro četiri sata, Ali Ahmeti je rekao da danas nije postignuto rješenje, ali da očekuje da se to desi narednih dana. On je rekao da i dalje postoje razlike među partijama, ali da očekuje hrabrost od svih političkih faktora da se angažuju na pronalaženju uspješnog rješenja. 

“Sve partije su zainteresovane za rešenje. Ima razlika u stavovima, ali svi treba da se angažujemo na uspješnom razrješenju. Ostaje da se razgovara narednih dana i očekujem hrabrost od svih nas da ne ispustimo historijsku šansu”, rekao Ahmeti. 

Sastanak predsjednika četiri najznačanije stranke premijer Makedonije Zoran Zaev organizovao je na zahtjev lidera VMRO DPMNE Hristijana Mickoskog, koji nije bio zadovoljan sinoćnjim sastankom na kojem je prisustvovao veći broj parlamentarnih stranaka.

Predsjednik Bese Bilal Kasami je nakon sastanka ocjenio da je država u kritičnoj situaciji, ali i ozbiljnoj poziciji da produži sa procesom eurointegracija. 

“Intenzivni pregovori među političkim činiocima su veoma važni i mi ćemo doprinijeti da se taj proces završi dogovorom o formiranju Državne izborne komisije, da referendum bude uspješno organizovan i da svi građani dobiju šansu da se slobodno izraze sa ciljem da Makedonija bude članica EU”, rekao je Kasami. 

Dogovorom sa Grčkom, koji je uslov za NATO i EU integracije, predviđeno je da Makedonija do kraja godine ispred ustavnog imena doda geografsku odrednicu “sjeverna” i da se zove Sjeverna Makedonija, a potvrđen je i garantovan makedonski identitet i jezik. Tim dokumentom, koji su 17. juna potpisali ministri vanjskih poslova Nikola Dimitrov i Nikos Kocijas, predviđa se i da građani u Makedoniji moraju da potvrde novo ime države na referendumu prije ustavnih promjena.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.