Odbijen zahtjev za rehabilitaciju Milana Nedića

Printscreen

Viši sud u Beogradu je saopštio da je 11. jula 2018. godine donio riješenje kojim je odbio kao neosnovan zahtjev predlagača za rehabilitaciju predsjednika kvislinške Vlade Srbije za vrijeme okupacije u Drugom svjetskom ratu, Milana Nedića.

Kako se navodi u saopštenju, odluka će biti objavljena na internet stranici Višeg suda u Beogradu, kada postane konačna.

Na ovu odluku Višeg suda predlagači imaju pravo žalbe Apelacionom sudu u Beogradu.

U saopštenju Suda je navedeno, između ostalog, da je odbijen kao neosnovan zahtjev predlagača da je “Milan Nedić lišen slobode bez sudske ili administrativne odluke kao žrtva progona iz političkih i ideoloških razloga”.

Sud nije ukinuo Uredbu FNRJ iz 1949. godine kojom je kolaboracionistički premijer proglašen za ratnog zločinca i na osnovu koje su mu oduzeta imovinska i građanska prava.

Večernje novosti navode da je sud riješenjem, napisanim na stotinak stranica, obrazložio ovu odluku u kojoj stoji da je uvidom u sve priložene dokaze i nakon saslušanja svjedoka zaključio da se nisu stekli pravni uslovi da Nedić bude rehabilitovan.

Postupak rehabilitacije trajao je pune tri godine tokom kojih je održano 12 ročišta.

Zahtjev za rehabilitaciju Nedića je potekao od Srpskog liberalnog savjeta, Udruženja političkih zatvorenika i žrtava komunističkog režima i porodice Nedić.

Nedićeva vlada raspuštena je 4. oktobra 1944, a on je dva dana kasnije, sa većinom ministara prebjegao iz zemlje. Britanci su ga predali jugoslavenskim snagama 1. januara 1946.

Prema zvaničnoj verziji, Nedić se ubio skokom kroz prozor zatvora Ozne i nikada formalno nije optužen, ni osuđen.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.