Desetine ljudi u lažnom dnu kamiona. Sklupčani u sjedištima vozila. Na ovakve situacija carinici iz srbijanskog Odjeljenja za suzbijanje krijumčarenja danonoćno nailaze. "U jednom krovu kombija stane osmoro ljudi, ja ni dan danas ne mogu da shvatim kako stanu. Oni se tu voze 20 sati, tu uriniraju, vrše nuždu".
I kad u Carini misle da su sve vidjeli, sljedeći slučaj bude još potresniji. Carinici ostaju u čudu kako ilegalni migranti uopšte prežive putovanje.
Rade Knežević iz Uprava carina kaže da su imali čak i slučaj kada je trudnica bila u kamionu, pod ciradom, u osmom mjesecu trudnoće. “Bilo je ljeto, pa je u kamionu bilo 80 – 90 stepeni”, ističe on.
Slučajevi pogibija migranata nisu novost – pješačeći često prate prugu na Koridoru 10. Oni koji imaju više novca, koriste usluge krijumčara.
Jana Stojanović iz Centra za zaštitu i pomoć azilantima kaže da je za put kroz Srbiju do Austrije potrebno 1.500 eura.
Ilegalni migranti nisu oni koji će zatražiti azil u Srbiji. Ovde su u tranzitu ka zemljama zapadne Evrope. U Komesarijatu za izbjeglice kažu da za njih nisu nadležni, ali da se trude da im pomognu jer su svjesni očaja iz kog pokušavaju da pobjegnu.
Prošle godine policija je samo na srbijansko-mađarskoj granici spriječila prolazak oko 3.800 ilegalnih migranata. Pošto se ilegalni migranti nigdje ne evidentiraju, dok ih policija ne otkrije.
Opširnije o ovoj temi u prilogu Jelene Zorić: