Omladinsko patriotski kamp – tradicija ili indokrinacija?

Printscreen

Šta je zapravo omladinsko - patriotski kamp koji se trenutno održava na Zlatiboru? Organizatori kažu da polaznike stare od 12 do 23 godine uče "patriotskom vaspitanju" i obuci koja, između ostalog, podrazumijeva i rad sa "vježbovnim" puškama.

Sa druge strane, dio javnosti je zabrinut jer je, prema njihovom mišljenju, jačanje ratničkog duha u cilju dalje militarizacije društva.

Šator, trobojka, šuma i uniforma – sastavni su dio obuke četrdesetak tinejdžera, polaznika prvog omladinsko – patriotskog kampa u Srbiji. Uče, kažu, kako da se snađu u prirodi ali i kako da se odbrane od neprijatelja:

“Prvenstveno sam došao zbog sebe, da bi u budućnosti, u slučaju na primer neke nepogode ili možda nekog rata, nuklearnog, da bi znao da se odbranim i preživim u prirodi”, “Učimo dosta veština, u slučaju, ne daj bože, danas ima svega, ako nas neko napadne na ulici – pomoću ovog ćemo znati da se odbranimo”, kažu neki od polaznika.

Obuku pohađaju uglavnom djeca veterana, nose uniformu davno ukinute Vojske Jugoslavije i uče kako da koriste oružje ali, pokazuju – ne pravo.

“Evo, ja sam doneo da pokažem – to su vežbovne puške koje je nekada vojska koristila na svojim vežbama, takođe, evo, to su aluminijumski pištolji znači nema blage veze sa vatrenim naoružanjem. Zašto smeta nekome što mi pripremamo decu da se brane”, kaže Željko Vukelić, iz Udruženja učesnika oružanih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije.

Ništa sporno ne vidi ni predsjednik opštine Čajetina koja je pomogla ovoj kamp, inače organizovan po uzoru na slične kampove u Rusiji.

“Ovo je humanitarni, patriotski kamp, gde se deca uče tradicionalnim srpskim vrednostima, gde nisu plaćena kao u onim rijaliti emisijama, oni to rade zato što hoće da zaštite sebe, da se spreme za život, da zaštite svoje porodice”, kaže Milan Stamatović.

Osim obuci, mladi se u kampu uče patriotizmu i istoriji – upravo to je najviše sporan detalj pomenutog kampa, kaže Isidora Stakić iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.

“Zašto su ta deca u vojničkoj uniformi ukoliko oni zaista uče snalaženje u prirodi, prvu pomoć, i takve stvari. Dakle, kada vidimo decu u uniformama, kada vidimo taj vojni ‘dril’ kroz koji prolaze, jasno je da se ne radi ni o kakvim mladim izviđačima nego upravo da je cela suština kampa u toj ideološkoj komponenti, odnosno indoktrinaciji”, izjavila je Isidora Stakić, iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.

Na postojanje kampa reagovao je i Pokret slobodnih građana, kao i Liberalno – demokratska partija. Kamp nazivaju paravojnim i smatraju da zloupotrebljava i dovodi u opasnost djecu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.