Osamnest autobusa sa radnicima brodogradilišta "3. maj" iz Rijeke i "Uljanika" iz Pule stiglo je jutros u Zagreb kako bi predstavnike radnika u štrajku primio predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković koji im je obećao isplatu plaće za srpanj/juli, ali i dogovor sa Europskom komisijom za restrukturiranje poslovanja Uljanik grupe.
U Zagreb je na štrajk u organizaciji Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) stiglo 10 autobusa sa radnicima brodogradilišta “3. maj” iz Rijeke i osam autobusa sa radnicima brodogradilišta “Uljanik” iz Pule.
Povorci od ukupno 800 radnika pridružili su se aktivisti i sindikalisti iz Zagreba, tako da se na Trgu svetog Marka na prosvjedu ispred zgrade Vlade okupilo oko tisuću nezadovoljnih štrajkaša i prosvjednika.
Radnici riječkog i pulskog brodogradilišta traže isplatu zaostale plaće za srpanj/juli, ostavku postojeće Uprave koja je generirala dugove, ali i nastavak poslovanja ova dva brodogradilišta Uljanik grupe u kojima je zaposleno oko 4.400 radnika.
Predstavnika sindikalne središnjice SSSH Mladena Novosela i manjih sindikata ova dva brodogradilišta te predstavnike štrajkačkog odbora primio je na razgovor u Banskim dvorima hrvatski premijer Andrej Plenković.
Nakon razgovora, Novosel je izjavio kako je predsjednik hrvatske Vlade Andrej Plenković obećao kako će se nastojati kreditom od poslovnih banaka isplatiti zaostala plaća za srpanj/juli, ali i plaća koja će uslijediti za kolovoz/august.
Novosel je ispred okupljenih radnika poručio kako će se štrajk nastaviti sve do isplate prve plaće, što je najavljeno za kraj ovog tjedna.
Sindikalni čelnik Novosel je prenio Plenkovićevu poruku kako će se intenzivirati razgovori sa Europskom komisijom (EK) kako bi se restrukturiranje u brodogradilištima Uljanik grupe provelo po obvezujućim europskim zakonima.
S obzirom na davana jamstva za Uljanik od hrvatskeVlade, kazao je Novosel, i država je suvlasnik sa 25 posto u Uljanik grupi te snosi određenu odgovornost.
Jedan od uvjeta radnika za povratak na posao je ostavka postojeće Uprave Uljanik grupe, što podržava i sindikalna središnjica i Vlada Hrvatske.
Na jednosatnom sastanku u Vladi sudjelovao je i hrvatski ministar gospodarstva Darko Horvat koji je izjavio kako je ovo posljednja šansa za privođenje “Uljanika” i “3. maja” svrsi kroz restrukturranje kako bi postali profitabilna trgovačka društva.
“Hoćemo plaće”, “Uskoče uskoči”, “Ne damo Uljanik – ne damo Pulu”, “Mrtav Uljanik – mrtva Pula”, “Nećemo u Irsku”, “Stop lopovima” neki su od transparenata koje su istaknuli nezadovoljni radnici.
Prosvjednici su skandirali: “Ne damo Uljanik, ne damo 3. maj”, “Uprava odlazi”, te slogane protiv Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) i Istarske demokratske stranke (IDS).
Prosvjednike je osiguravao veći broj pripadnika interventene policije koji su pazili da napeta atmosfera ne bi eskalirala izgredima.
Prosvjednici su se na kraju mirno razišli prema autobusima kojima će se vratiti u Rijeku i u Pulu, unatoč napetoj atmosferi koju je stvorila nekolicina radnika.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.