Ekshumacija žrtava partizanskih smaknuća na Tuškancu

Regija 17. sep 201813:20 > 13:22
Anadolija

Ministarstvo hrvatskih branitelja predstavilo je na lokaciji Tuškanac rezultate ekshumacije i iskopina masovne grobnice sa žrtvama poslijeratnog razdoblja Drugog svjetskog rata.

O smaknućima je svjedočio Miroslav Lukšić koji je višednevna ubijanja promatrao iz svoje rodne kuće kao 14-godišnji dječak.

Istraživanje poslijeratnih žrtava na lokaciji Tuškanac 74 započelo je početkom ove godine kada su prvobitno pronađene 24 žrtve, dok je u drugoj fazi iskapanjem do sada pronađeno još najmanje 48 posmrtnih ostataka.

Završetkom cijelog procesa, kazao je ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, očekuje se da će broj žrtava biti znatno veći.

“Ova masovna grobnica na Tuškancu snažan je podsjetnik na stradanje hrvatskog naroda u prošlosti“, rekao je Medved.

Medved je istaknuo kako je u posljednjem periodu zabilježen povećan broj prijava lokacija stratišta, te kako je obaveza društva i države sve žrtve potrebno dostojanstveno sahraniti.

Na mjestu rasadnika Pepeljarka na Tuškancu otkopani su dugački rovovi u kojima su na oko dva metra dubine pokopana tijela. Na kostima je vidljivo da su zapešća žrtava bila povezana žicom, a vidljivi su i ostaci predmeta te dijelova odjeće žrtava, češljevi, kopče, dijelovi zlatnih zubala, ali i metci i čahure koje pokazuju da je velik dio smaknuća počinjen na licu mjesta.

Miroslav Lukšić, svjedok egzekucija na lokaciji Tuškanac 74, ispričao je kako je višednevna smaknuća promatrao iz stotinjak metara udaljene obiteljske kuće kao 14-godišnjak.

Lukšić, iseljenik u Kanadu, ustvrdio je kako su žrtve većinom bile civili te kako je vidio da je bilo svega oko 30 posto vojnika kojima nije mogao prepoznati vojne oznake, jesu li bile ustaške ili domobranske.

Do sada iskopavanja nisu dale rezultate ni za jedan primjerak vojne odore, istaknuto je, iako se očekuje kako je riječ najviše o smaknutim domobranima, a preko dijela žrtava je u grobnicu bilo ubačeno i životinjsko tijelo konja čije su potkove i kosti vidljive uz kosti ljudskih žrtava.

Lukšić je suvlasnik dijela zemljišta na kojem su izvršene egzekucije, kao i njegov stric koji je među žrtvama, a koje mu je iza rata konfiscirao tadašnji režim.

“Partizanska vojska, koja je došla 1945. godine u Zagreb, koristila je ovu zemlju za likvidaciju civila i vojnika hrvatske nacionalnosti“, kazao je Lukšić.

Dodao je kako je na toj lokaciji tijekom Drugog svjetskog rata bila ukopana njemačka protuavionska jedinica s topovima, a kada su njemački vojnici napustili grad Zagreb, položaji i rovovi su ostali prazni te su iskorišteni za partizanske egzekucije.

“Tjedno su partizani ovdje dopremali grupe od 10 do 15 ljudi. Ti ljudi bili su likvidirani na više načina – pred rovom su ispaljivali metak u potiljak i žrtva je padala u rov, a koristili su željeznu polugu i njome udarali te ljude u potiljak. Imali su pripremljeno živo vapno kojim su posipali žrtve da bi ih nakon toga blago zakopavali sa zemljom“, kazao je Lukšić.

Lukšić je naglasio kako je njemu i njegovoj obitelji za vrijeme Jugoslavije bilo zabranjeno govoriti o onom što su vidjeli, a njegov otac je bio potkraj 1945. premlaćen od organa tadašnje zagrebačke partizanske vlasti, nakon čega je uskoro od posljedica i preminuo.

Posvjedočio je kako su nedugo nakon zločina na lokaciji pronalažene ženske torbice te ustvrdio kako žrtvama nije bilo suđeno, nego su, tvrdi, hvatane i dopremane kamionima bez procesa u kojem bi im se dokazala krivnja.

Pomoćnik ministra Stjepan Sučić naveo je osnovne metode koje se koriste u pronalasku i otkopavanju masovnih grobišta, uz tzv. kadaver pse koji njuhom otkrivaju grobišta, koriste se radarski pretraživači tla te zračne snimke.

Sučić je naglasio kako su u proces ekshumacije uključene Katolička crkva i druge vjerske zajednice, kao i udruge branitelja, te udruga antifašista i boraca Drugog svjetskog rata kako ne bi bilo ideoloških manipulacija žrtvama.

Do danas je Ministarstvo hrvatskih branitelja organiziralo i provelo 269 terenskih izvida i snimanja lokacija iz zraka na području 13 županije i Grada Zagreba te 25 probnih iskapanja.

Na području 16 županija i u Gradu Zagrebu ekshumirane su ukupno 1.703 žrtve na 105 lokacija, a 1.022 osobe su sahranjene.

Ministarstvo branitelja bavi se rješavanjem slučajeva nestalih osoba iz Domovinskog rata i istraživanjem i uređivanjem groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.