Uprkos teškoćama i otporima, tragamo za najpovoljnijim rješenjem za pitanje Kosova i vodimo realističnu i odgovornu poltiku mira i stabilnosti, poručila je premijerka Srbije Ana Brnabić na komemoraciji žrtvama stratišta u Jajincima tokom Drugog svjetskog rata.
Brnabić je, predvodeći državnu ceremoniju posvećenu desetinama hiljada stradalih tokom okupacije Beograda u Drugom svjetskom ratu, naglasila da se “Jajinci ne smiju ponoviti”.
“Mir je najveća vrlina, a na Balkanu ga je nedostajalo”, rekla je Ana Brnabić i ocijenila da je “Srbija tri koraka ispred svih susjeda” u prevazilaženju problema naslijeđenih iz prošlosti.
Brnabić je na komemoraciji posvećenoj desetinama hiljada ubijenih u Jajincima tokom Drugog svjetskog rata, zajedno sa drugim predstavnicima Vlade Srbije, predstavnicima Opštine Voždovac, Grada Beograda, udruženja SUBNOR-a, logoraša, predstavnika Saveza jevrejskih opština i nekoliko udruženja Roma položila vijence.
Premijerka Srbije je navela da je Srbija “tri puta u 20. vijeku napadnuta (od strane) nesrazmjerne sile”, što je rezultiralo milionima mrtvih, kao i da se “Jajinci” ne smiju ponoviti.
“U ratnim sukobima poginulo je i ubijeno su milioni, mnogi znani i mnogi neznani. Svima je zajedničko da su branili svoje pravo na život i slobodu”, rekla je Brnabić i ocijenila da su Jajinci, zajedno sa drugim stratištima, “visoka škola nacionalnog morala”, da su okosnica identiteta i kulture Srbije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.
Predsednik Udruženja logoraša i potomaka “Jasenovac” Milinko Čekić je kazao da je samo u Jajincima ubijeno između 60.000 i 80.000 ljudi i da svojim govorom želi, između ostalog, da demantuje pokušaje istoriskog revizionizma i umanjenja broja žrtava tokom Drugog svetskog rata.
On je pozvao sve prisutne da se “bore sa pojavama fašizma” i njegovim ispoljavanjem u regionu, “krivotvorenju činjenica (o broju ubijenih i poginulih u logorima)” koje se dešava U Hrvatskoj.
Čekić je rekao i da su preživeli logoraši jedina socijalna grupa koja nije spomenuta ni u jednom zakonu i naveo da na njihove pozive na razgovor niko ne odgovara.
Program ovogodišnje komemoracije je počeo polaganjem venaca, a nakon govora je održan i kraći muzički i umetnički program.
Na području gde se sada nalazi spomen-park “Jajinci” predstavnici okupacionih vlasti su od 1941. do 1944. godine ubili više od 60.000 ljudi, Srba i Jevreja, pripadnika Narodnooslobodilačkog pokreta i antifašista.
Žrtve su dovođene iz koncentracionih logora na Banjici i sa Sajmišta.
Veliki memorijalni park u Jajincima u okviru otvoren je 20. oktobra 1964. godine, a spomenik žrtvama je 1. oktobra 1988. godine postavljen na mestu gde se ranije nalazila najveća grobna raka na strelištu.