Na Infektivnoj klinici Kliničkog centra Srbije u Beogradu jučer je od gripe umrla 33-godišnja trudnica iz okolice Beograda, potvrdio je za Politiku direktor ove ustanove, prof. dr. Mijomir Pelemiš.
“Pored svih napora ljekara, nažalost, zbog gripe je umrla trudnica u petom mjesecu trudnoće. Na našu kliniku je stigla sedmog dana bolesti i odmah je bila priključena na respirator. Laboratorijski je dokazana prisutnost virusa H1N1”, kaže dr. Pelemiš.
To je drugi smrtni slučaj od gripe ove sezone, jer je tačno prije sedam dana, na VMA, umro tridesetčetverogodišnjak iz Užica.
Također, u ovom trenutku na Infektivnoj klinici nema drugih pacijenata s teškim oblikom gripe, ali dr. Pelemiš kaže da ih je bilo.
“Zanimljivo je da ove godine, iako nema epidemije gripe i nemamo veliki broj oboljelih, većina onih koji su oboljeli, dolaze s jako teškom kliničkom slikom. To samo dokazuje da se i dalje u Srbiji vrlo mali broj stanovnika cijepi protiv gripe, iako je cjepivo jedina pouzdana zaštita”, kaže ovaj infektolog.
Dr. Pelemiš podsjeća da su zbog gripe u najvećem riziku upravo trudnice, mala djeca i ljudi s hroničnim bolestima.
“Ova, nažalost, loša vijest je i alarm da se svako ko osjeti simptome gripe javi ljekaru istog dana, a ne da čeka da se razvije teška klinička slika. Visoka temperatura, iznad 39 stepeni Celzijevih, bol u zglobovima i opća malaksalost su simptomi zbog kojih treba potražiti pomoć ljekata”, navodi dr. Pelemiš.
Gripa u ovom trenutku ugrožava još troje pacijenata u Srbiji, koji se nalaze na Infektivnoj klinici u Kragujevcu i priključeni su na respiratore, navode u kragujevačkoj bolnici.
Prema izvještaju epidemiologa Instituta za javno zdravlje “Dr. Milan Jovanović Batut” aktivnost virusa gripe je trenutno na srednjem nivou, epidemiološka situacija je uobičajena za ovo doba godine, ali se svi suzdržavaju u daljnjim prognozama. Samo posljednje sedmice u februaru registrovano je novih 8.047 slučajeva oboljelih od oboljenja sličnih gripi, a treba imati u vidu da je riječ samo o onim građanima koji su se javili ljekaru.
Najviše oboljelih je među djecom do četvrte godine, što govori o tome da zbog simptoma infekcija dišnih organa roditelji po pravilu svoju decu vode kod ljekara, ali kada je njihovo zdravlje u pitanju, nisu tako revni, piše Politika.
Kod ove evidencije također treba imati u vidu da se broj oboljelih od gripe od domova zdravlja dobiva za sedam dana. Ljekari pretpostavljaju da je daleko veći broj građana koji se liječe sami, u kućnim uvjetima. Mnogi se ne javljaju ljekarima u domu zdravlja, nego uzimaju nekoliko slobodnih dana, očekujući da će bolest proći, a kada se gripa ne odleži, lako se zakomplikuje, a kod osjetljivih kategorija bolesnika može biti i – smrtonosna.
Gripa je upravo opasna zato što je nepredvidljiva i zato što se nikada ne zna koga može iznenaditi. Već godinama u Srbiji gripa se rasplamsa na kraju zime i početkom proljeća, što ovih dana najbolje potvrđuju izvještaji s juga Srbije. Prema podacima epidemiologa, na jugu Srbije registrovano je 700 oboljelih, ali je broj oboljelih, po riječima tamošnjih liječnika, barem tri puta veći.