Hrvatska Vlada predložila je Saboru da odbije prijedlog o uvođenju viza za građane susjedne Srbije zbog nedjelovanja srbijanske vlade povodom aktivnosti haškog optuženika za ratne zločine Vojislava Šešelja, obrazloživši kako EU i njene članice provode zajedničku viznu politiku i utvrđuju zajednički vizni režim u odnosu na treće zemlje.
Prijedlog za uvođenje viza za građane Srbije, kojemu se Vlada jednoglasno usprotivila, predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio je zastupnik Ivan Šimunović, u prosincu 2014. godine.
“To je protiv uredbe Evropske komisije i krši pravne propise Hrvatske i EU-a”, kazala je ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.
Istaknula je kako je Hrvatska lider europeizacije zemalja jugoistočne Europe te da je od vitalnog interesa Hrvatske da te zemlje iz okruženja dostignu europske sigurnosne kriterije. Istaknula je kako se Hrvatska, kao članica EU, ne treba bojati i da je, prema tome, ovaj zahtjev suvišan.
Donošenje odluke o zahtijevanju odnosno o nezahtijevanju viza za državljane trećih zemalja nije u nadležnosti samih država članica EU-a, one o tome ne odlučuju samostalno i pojedinačno, nego se navedeno utvrđuje na razini svih država članica EU-a, a donose je zajednički Europski parlament i Vijeće Europske unije uz prethodne konzultacije s Europskom komisijom.
Republika Srbija uvrštena je na popis trećih zemalja čijim državljanima nije potrebna viza za prelazak vanjskih granica EU-a.
Šešelj je pušten iz pritvora Međunarodnog krivičnog tribunala (ICC) u Hagu krajem prošle godine zbog bolesti. Po izlasku iz pritvora prebačen je u Srbiju. Njegove izjave kako se nikada neće odreći “srpske države” i “srpskog Vukovara” te da se Hrvatska mora “povući iz ‘Republike Srpske Krajine'” naišle su na veoma negativne reakcije javnosti u Hrvatskoj.