Hoće li išta biti od katarske investicije u LNG terminal?

Regija 19. nov 201818:46 > 20:03
Igor Kralj/PIXSELL

Katarski emir Tamin bin Hamad Al Thani je u posjetu Hrvatskoj te se susreo s predsjednicom, premijerom i šefom Sabora. Zemlja je to bogata plinom i naftom, koja ima BDP tri puta veći od hrvatskog. Nezaposlenih gotovo da ni nema, a zemlja uvelike ovisi o stranim radnicima i investicijama u inozemstvu.

Upravo zbog ovog zadnjeg još od 2004. godine hrvatski predsjednici posjećuju tu zemlju, a otac i sin emir Hrvatsku. Otada se, baš kao i danas govori i da će Katar investirati u LNG terminal u Hrvatskoj, ali od čitave priče i dalje nema ništa, a robna razmjena dviju zemalja je siromašna.

U Uredu predsjednice stavljeni su potpisi na čak osam memoranduma. Traži se bolja suradnja na području prehrambene industrije, ICT-a, farmaceutike, energetike, obrane.

“Naši odnosi su jako dobri i danas smo razgovarali o suradnji na području energetike i zdravstva”, kaže katarski emir Tamim bin Hamad Al Thani.

“Kao potencijal za suradnju vidim LNG terminal na otoku Krku”, poručila je Grabar Kitarović.

O katarskim investicijama u Hrvatsku, poglavito LNG terminalu, govori se od 2004. kada je tu zemlju posjetio predsjednik Mesić. Uzvratno i otac sadašnjeg emira Hrvatsku.

2012. u Katar je s punim avionom gospodarstvenika išao tadašnji predsjednik Josipović. Pa čak otvorio i hrvatsko veleposlanstvo.

U travnju prošle godine u istu zemlju otputovala je i Kolinda Grabar Kitarović. 14 godina od diplomatske ofanzive katarske investicije u LNG niti bilo koje druge nema, a trgovinska razmjena pokazuje da je lani hrvatski izvoz 63 milijuna, a uvoz milijun dolara.

“Uvoz od milijun dolara, to je beznačajno, oni su na nekom 89. mjestu i to nije relevantan pokazatelj”, komentira Ante Perica iz Hrvatske gospodarske komore.

Ali, hrvatski predsjednici očito vole Katar. To je utjecajna zemlja koja i puno uvozi, objašnjava Ivo Josipović, i nije se zakazalo jer nema katarskih investicija. To uostalom nije posao predsjednika države, već Vlade, dodaje.

“Ostaje otvoreno pitanje transporta LNG-a iz nekih zemalja poput Katara. Očekivati da će dobavljač energenta, dakle Katar, investirati u LNG nije realno”, kaže Josipović.

Suprotno govori bivša potpredsjednica vlade – moglo se učiniti više oko katarske investicije u LNG, ali bilo je puno prepreka.

“Moglo se još više, a naravno moglo se u međuvremenu još više i žao mi je što smo propustili tu šansu, ali mi je drago da se može još nešto obnoviti”, kaže Vesna Pusić, saborska zastupnica GLAS-a.

Ako ne ranije, nova prilika državnika za dogovor oko investicije bit će Svjetsko nogometno prvenstvo u Kataru 2022. Da novac nije problem Kataru pokazuje i informacija da je njihova delegacija u saborskom kafiću navodno ostavila toliku napojnicu da su se konobari naježili. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram