Kuća Mileve Marić Einstein u Novom Sadu, u kojoj je slavni naučnički par boravio nekoliko puta, još čeka na rekonstrukciju. Iako je novac obezbijeđen, ovog puta problem je nedostatak radne snage. Unuk Einsteinovih je još prije 11 godina kuću namjeravao da pokloni Gradu kako bi u njoj bio otvoren muzej, ali je do toga još je dalek put.
Proslavljena imena vlasnika, kući u Kisačkoj 20 nisu pomogla da vrati stari sjaj. Iako pod zaštitom države Srbije, porodična kuća Mileve Marić Einstein i dalje je u ruiniranom stanju, uprkos tome što novac više nije problem. Poslije mnogo godina čekanja, obnova kuće je konačno najavljena za septembar.
“Nažalost, nisu nam se javili izvođači radova, iako je predviđena suma za kuću Mileve Marić bila 5.800.000 bez PDV-a, sa PDV-om skoro sedam miliona”, kaže Siniša Jokić, direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Novog Sada.
Razlog – odliv radne snage, kaže Jokić. Zbog toga će najvjerovatnije morati da raspisuju novi tender i podignu ponuđenu sumu.
“Građevinski radnici koji su ostali su podigli svoje usluge, zanatlije sve. Mi smo izvršili jednu analizu tržišta, kontaktirali mnoge zanatlije, mnogi su ostali bez svojih radnika”, dodaje.
Dok se za druge spomenike kulture radnici pronalaze, ovaj je specifičan, kaže Jokić – zbog bogate ornamentike, fasadne plastike i zahtjevne stolarije i limarije.
Za odlaganje obnove uvijek je postojao neki razlog, pričaju nam stanari koji nisu htjeli pred kamere. Za dio njih Grad je ranije pokušavao da pronađe drugi smještaj, jer je u kući, po želji unuka Mileve i Alberta Ajnštajna, trebalo da se otvori muzej. Još 2007. on je, preko advokata, gradu iznio prijedlog.
“On je bio spreman da se odrekne svog vlasništva, prava svojine na tom prostoru u ime grada, a da grad organizuje nešto što će biti trajno da li u formi spomen sobe, da li u formi muzeja”, kazao je Rajko Marić, advokat Bernarda Ajnštajna.
Grad je sa oduševljenjem prijedlog prihvatio, dodaje Marić. Međutim, 11 godina kasnije, sve je i dalje isto, osim što na kući sada makar stoji tabla.
“Tu je bilo dosta pitanja za koje sam ja imao nadu da ćemo rešiti i tako dalje. Međutim, Bernard je u međuvremenu umro i iza njega je ostalo, mislim, šestoro naslednika koji su rasuti po celom svetu”, dodaje Marić.
A bez njihove saglasnosti, nemoguće je bilo šta dalje raditi. Tako slavnog naučničkog para nema u turističkoj ponudi grada, a turistima koji za njih pitaju kuću nerado pokazuju.
Iako je priča o otvaranju spomen sobe u ovoj kući stara već 11 godina, u gradu kažu da od nje ne odustaju, ali to će biti tek treća faza. Prva je da se kuća sredi, zatim da se sadašnjim stanarima obezbijedi drugi smještaj, pa tek onda možemo pričati o Muzeju.
Kada – pitanje je o kom ne žele da nagađaju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.