Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da je za Srbiju kompromis sve što ne podrazumijeva da prizna nezavisnost Kosova "ovako kakvo je" i predočila da je nezadovoljna kako su pojedini strani mediji prenijeli njenu izjavu o vojsci, "jer je deset puta pozvala na priču o školama i obrazovanju, a ne o vojsci i puškama".
“Rekla sam da se nadam da Srbija nikada u budućnosti neće morati da upotrebi svoju vojsku, dosta smo ratovali”, rekla je Brnabić.
Ona je istakla da je bila neprijatno iznenađena kako su Reuters i AP prenijeli njenu konferenciju za medije i da je tražila od svog tima da je ponovo pregledaju i da je deset puta pozvala na mir i razum i na razgovor u skladu sa vremenom u kojem živimo.
“Izvukli su pola moje rečenice i ispalo je da Srbija prijeti nečim, što je nevjerovatno i žao mi je, jer se radi o duboko ukorjenjenoj percepciji”, istakla je Brnabić.
Najviše mi je žao, naglasila je, što u stranim medijima nigdje nije vidjela da je 15 dana zabranjena štampa na srpskom jeziku na teritoriji Kosova.
“Apelujem na mir, želim da pozovem na mir i razum i na to šta možemo da uradimo za mlade ljude, bez obzira na nacionalnost, da ostanu u regionu i da im pružimo drugačiji perspektivu. Ako nećemo da razgovaramo o mazutu i grijanju, o kiseoniku i lijekovima, ako nećemo da pričamo da neko pali keks na nacionalnoj osnovi, hajde molim vas da pričamo o slobodi medija”, rekla je Brnabić.
Brnabić je rekla i da je poslala poruku generalnom sekretaru NATO-a Jensu Stoltenbergu kako bi mu se zahvalila na direktnoj i nedvosmislenom pozivu na mir i razum.
Srbijanska premijerka se i izvinila zbog komentar da bi novinarki N1 trebalo odštampati definiciju riječi kompromis.
“Šta je kompromis za Srbiju? Ja se izvinjavam na onom mome komentaru, ja sam iskreno to mislila, ali se izvinjavam što to nisam rekla u mikrofon. Kada imate stavove ‘Kosovo je Srbija i tačka’ i ‘Kosovo je nezavisno i tačka’ to nije kompromis. Kompromis je neko rješenje između toga”, naglasila je Brnabić.
Upitana da li promjena granica može biti kompromis, Brnabić je rekla da može, ali da ne može da govori o tome, jer je većina u Srbiji protiv toga.
“Radi se o tome da na stolu nema nijedne opcije, samo mi kažemo da moramo da dođemo do kompromisa, ali sa druge strane nema sagovornika”, ocijenila je Brnabić.
Hoćemo li dugoročnu normalizaciju, mir, da se okrenemo generacijama koje dolaze, pa njima da ostavimo drugačiju perspektivu, upitala je Brnabić i istakla da je ona od ljudi koji treba na kraju krajeva da donesu odluku koja će biti potvrđena na referendumu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook | Instagrami UŽIVO na ovom linku.