Grčki premijer Alexis Tsipras rekao je u Beogradu na konferenciji s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem da su odluke Prištine o uvođenju taksi od 100 posto na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine i o transformaciji Kosovskih bezbjednosnih snaga u vojsku neprihvatljive aktivnosti koje ne doprinose stalbilnosti u regionu.
“Želim da pošaljem poruku osude za poteze kosovskih valsti kojima se doliva ulje na vatru”, rekao je Tsipras poslije razgovora s Vučićem.
Tsipras je rekao da je situacija na Kosovu bila jedna od tema razgovora, da Grčka podržava Srbiju u naporima za postizanje rješenja i pozvao Beograd da ostane na tom kursu bez obzira na emocije.
Grčki premijer je rekao da je svjestan da Vučić i vlada Srbije imaju težak posao i da treba da ostanu na kursu na kom se trenutno nalaze, kao i da ih podržava u pokušajima da dođu do rješenja za Kosovo. Dodao je da će Grčka podržati eventualni sporazum Beograda i Prištine.
“Grčka pozitivno gleda na svaki sporazum i svako rješenje između Srbije i Kosova koji će biti iskreno i održivo i koje će pomagati rješavanju problema u regionu i ostvarivanju stabilnosti”, naveo je on i ponovio podršku briselskom dijalogu.
Prema njegovim riječima, “rješenje znači da postoji sporazum, što znači da postoji kompromis pri čemu niko ne dobija sve što želi”.
Vučić je rekao da je sagovornika upoznao sa stanjem na Kosovu i sa aktivnostima na formiranju vojske Kosova, koje se, kako je naveo, sprovodi suprotno ne samo međunarodnom pravu već i kosovskim zakonima. On je naveo da je Tsiprasu govorio i o uvođenju taksi od 100 posto na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine i koliko je to u suprotnosti sa tendencijama u 21. vijeku o slobodnom protoku robe i kapitala, ali i o tome koliko je to ugrozilo Srbe na Kosovu.
Vučić je izrazio nadu da će SAD i Evropska unija izvršiti značajniji pritisak na Prištinu da povuče takse od 100 posto na robu iz Srbije i BiH, iako su se već svi navikli na normalnost i uzdržanost koji stižu iz Beograda.
“Mi se nalazimo u teškoj situaciji. Kada vam neko u 21. vijeku uvede takse i spriječi trgovinu, uz objašnjenje da ste vi krivi što ste štitili svoj integritet i pobijedili u Interpolu, nemate na to odgovor. Nemate racionalni odgovor na iracionalne stvari, ali to niko ne želi da čuje jer su svi navikli na normalnost i uzdržanost Srbije. Mi tako moramo, iako za sada ne donosi ozbiljniji rezultat”, rekao je Vučić.
On je rekao da je veoma važno da se problemi na Balkanu rješavaju mirnim putem i da se sačuva stabilnost, jer bez toga nema napretka. Vučić je naveo da mu je Tsipras rekao da je veoma važno da Srbija nastavi da traži rješenje za kosovski čvor, a da je on dodao da je to dobro da se ne bi desilo da “rješenje zatekne nas”.
Govoreći o razgovorima Beograda i Prištine, Vučić je rekao da nije ni blizu bilo kakav dogovor.
“Mislim da bi za nas bilo dobro da imamo neki sporazum. Ali smo veoma daleko od bilo kakvog sporazuma. Pismo (američkog predsjednika) Donalda Trumpa je racionalno. Oni su priznali nezavisnost Kosova i neće lako mijenjati svoju odluku. Ono što je po nas dobro je da se u pismu zahtjeva uloga Beograda i kaže Prištini da mora da se dogovori sa Beogradom”, rekao je on.
Vučić je rekao da je protiv toga da se rješenje traži sukobom i da nije slučajno što insistira na kompromisu.
Vučić je naveo da trgovinska razmjena Srbije i Grčke raste i da očekuje da ona pređe 500 miliona eura, ali da je bilo riječi i o unapređenju u oblasti infrastrukture, prije svega željeznice koja bi bliže povezala Beograd, Skoplje, Solun i Atinu.
Predsjednik Srbije je rekao da će u narednih nekoliko sedmica biti završen autoput na Koridoru 10, koji će omogućiti da se iz Grčke i Makedonije preko Srbije putuje u potpunosti autoputem, ali je naveo da u narednom periodu treba raditi na unapređenju stanja željezničke pruge sa Skopljem i Atinom.
Vučić je rekao da je za Srbiju veoma važno da se sprovede Prespanski sporazum između Makedonije i Grčke, kako bi onda Sjeverna Makedonija bila most saradnje sa Grčkom i mogućnost za dalje približavanje Beograda i Atine.
“Znam da to nije lako, ali Srbija i njeni građani podržavaju sprovođenje tog sporazuma”, rekao je Vučić.
On je naveo da je bilo riječi i o digitalizaciji, smanjenju cijena telekomunikacionih usluga, ali i o sportskim temama, poput ideja da se Srbija, Grčka, Bugarska i Rumunija zajednički kandiduju za domaćina fudbalskog prvenstva. Vučić je naveo da Srbija i srbijanski narod zauvijek ostaju prijatelji sa Grčkom i da je Beograd zahvalan Atini na podršci koju od nje dobija u međunarodnim forumima.
Tsipras je naveo i da je sporazum iz Prespe s Makedonijom dobar za stabilnost i da će doprinijeti da Makedonija “bude most a ne zid” između Srbije i Grčke, što će pozitivno doprinijeti i brojnih planiranim energetskim i infrastrukturnim projektima koji će povećati persektive za ekonomski razvoj.
Među projektima je izdvojio više gasnih projekata i željezničku liniju Solun-Skoplje-Beograd i dalje ka Budimpešti. On je ponovio i podršku Atine evrointegracijama Srbije.
“Mislimo da je to put koji vodi stabilnosti na Balkanu i put koji pokazuje perspektivu Srbije u narednim godinama. Srbija je za nas država od strateškog značaja za bezbjednost i stabilnost u regionu”, naveo je Tsipras.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook| Instagram i UŽIVO na ovom linku.