Odavanje počasti Đinđiću: Ne ostati nijem pred istinom

Regija 12. mar 201513:01 > 14:47
Tanjug/Rade Prelić

Građani, prijatelji, saradnici i politički vrh Srbije, polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća na mjestu atentata i na groblju na kojem je sahranjen u Beogradu, obilježili su 12 godina od ubistva tadašnjeg srbijanskog premijera Zorana Đinđića

Obilježavanju godišnjice smrti bivšeg premijera, ubijenog u atentatu ispred zgrade Vlade Srbije u Beogradu, 12. marta 2003. godine, prisustvovalo je nekoliko hiljada građana.

Demokratska stranka (DS), čiji je Đinđić bio lider, organizovala je šetnju od svog sjedišta u Krunskoj ulici do Novog groblja, na kojem se nalazi grob Zorana Đinđića. Povorku članova i simpatizera DS-a u kojoj je učestvovao veliki broj građana Beograda, predvodio je predsjednik DS-a Bojan Pajtić. Oni su nosili žute ruže koje su položili na Đinđićev grob.

Predsjednik Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović, bivši potpredsjednik Vlade Srbije, predvodio je kolonu građana koja je krenula od Simine ulice, preko Trga Republike i Terazija, i došla do zgrade Vlade Srbije.

Jovanović je, zajedno sa bivšom predsjednicom Skupštine Srbije Natašom Mićić, sa velikim brojem Đinđićevih prijatelja i poštovalaca položio cvijeće ma mjesto ubistva bivšeg premijera, ispred ulaza u zgradu Vlade Srbije, i zapalio svijeću.

U obraćanju novinarima Jovanović je rekao kako je “svaki 12. mart značajniji od prethodnog”.

Mi smo motivisani onim životom na koji svaki normalan čovjek u Srbiji ima pravo. Ne možemo da ostanemo nijemi pred istinom koja svakoga od nas danas optužuje. Nismo još stvorili zemlju koja bi bila dostojna njegove žrtve, ali i zajedničkih ideala“, rekao je Jovanović.

Tanjug/Dragan Stanković

On je istakao da su političari u Srbiji danas taoci “glupih podjela” i da “energiju troše na besmislene ratove”, dodavši kako Srbija “kao društvo, nema još one osobine koje su bile karakteristične za Zorana Đinđića”.

On je uvijek išao naprijed, događajima u susret, odluke donosio hrabro, unaprijed, greške je iskreno priznavao i bio spreman to svakom da kaže, prvo sebi. Uvek je želio nešto novo, bio je beskrajno radoznao i bio apsolutno usredsređen velikom idealu moderne i evropske Srbije. To nije Srbija ni vlasti ni opozicija“, kazao je Jovanović.

Jovanović, koji je bio jedan od najbližih saradnika Zorana Đinđića, poručio je, uz ostalo, da je jedino što ostaje trajno u političkom životu Srbije “12. mart i politika Zorana Đinđića”.

Mi smo ga izgubili kao prijatelja, saradnika i učitelja, a naši i njegovi protivnici su ga izgubili kao metu. Ne mogu više ništa njegovim idejama, osim da ih prihvate. Manje ili više, to su i učinili, ali tako nešto samo po sebi nije dovoljno“, kazao je Jovanović.

Bivši premijer Srbije, koji je na to mjesto došao nakon ubistva Đinđića i lider Nove stranke (NS), Zoran Živković takođe je položio cvijeće na mjesto ubistva.

Tanjug/Dragan Stanković.jpg

Živković je kazao da je proteklih 12 godina bez Zorana Đinđića ostavilo dosta traga i da reforme u Srbiji “stoje tamo gdje su i stale prije dvanaest godina”.

Potvrđuje se jedna Zoranova metafora, koju je rekao 2002. ili 2003: ‘Ako sada stanemo, može da nam se desi da nam dođe jedna smiješna vlada i da nam priča o tome da idemo u Evropu zajedno’. Nažalost, pogodio je, danas imamo vladu koja priča da idemo u Evropu i da se sprovode reforme, ali od toga nema ništa“, naglasio je Živković.

On je rekao i da je krajnje vrijeme da elita u Srbiji nastavi sa ostvarivanjem neostvarenh ciljeva koje je postavio Zoran Đinđić.

Među građanima koji su odali poštu i položili cvijeće ispred Vlade Srbije bio je i lider OTPOR-a i Canvasa Srđa Popović.

Polaganjem cvijeća na grob Zoranu Đinđiću, počast je odao i bivši predsjednik Srbije Boris Tadić.

Ranije kutros članovi Vlade Srbije predvođeni premijerom Aleksandrom Vučićem položili su vijenac na spomen-ploču u dvorištu ispred zgrade Vlade Srbije.

Prvi demokratski izabrani premijer Srbije, nakon pada režima Slobodana Miloševića 2000. godine, Zoran Đinđić ubijen je 12. marta 2003. godine na ulazu u zgradu Vlade Srbije. Pogođen je u grudi iz snajperske puške sa dva hica iz obližnje zgrade, a ranjen je i njegov tjelohranitelj Milan Veruović. Na Đinđića je pucao pripadnik Jedinice za specijalane operacije (JSO) DB-a Srbije Zvezdan Jovanović, zvani “Zmija”.

Kako je kasnije tokom suđenja i u pravosnažnim presudama navedeno, ubistvo premijera su organizovali članovi kriminalne grupe „Zemunski klan“ i JSO na čelu sa Miloradom Ulemekom Legijom.

Đinđić je Sahranjen na Novom groblju u Beogradu.

Suđenje za više od trideset optuženih je počelo u decembru 2003. godine, a presudom Vrhovnog suda Srbije, novembra 2009. godine, koja je nakon više žalbi postala pravosnažna, pripadnici JSO i “Zemunskog klana” su osuđeni na ukupno 348 godina zatvora.

Organizator i izvršilac, Milorad Ulemek i Zvezdan Jovanović, dobili su maksimalne kazne od po 40 godina zatvora i oni bi iza rešetaka trebalo da ostanu do 2044. godine.

Zoran Đinđić je rođen u Bosanskom Šamcu u BiH 1952. godine. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu 1974. godine. U periodu od 1977. do 1990. godine boravio je u Njemačkoj na više univerziteta, u Konstanci kao doktorant filozofije radio i kao asistent. Dobitnik je nekoliko prestižnih međunarodnih priznanja.

Jedan je od osnivača Demokratske stranke (DS) i od 1989. godine se aktivno bavio politikom . Od 1994. do smrti je bio lider demokrata. Bio je jedna od ključnih ličnosti u promjenama 2000. godine, u rušenju režima Slobodana Miloševića.

 Iza sebe je ostavio suprugu Ružicu, kćerku Jovanu i sina Luku.