Povećanje taksi koje je Priština uvela na proizvode iz Srbije i Bosne i Hercegovine skoro da nije imalo nikakav uticaj na život stanovnika na sjeveru Kosova. U marketima možete pronaći skoro sve prehrambene proizvode iz Srbije.
Javna je tajna da roba na Kosovo iz Srbije ulazi švercerskim kanalima, ali i iz susjednih država. Prema mišljenju mnogih, takav scenario je bio viđen nakon što su takse uvećane za 100 posto.
Skoro sve što možete pazariti u marketima u Srbiji, mlijeko i mliječne proizvode, slatkiše, bezalkoholna pića, pa sve do kućne hemije, možete pronaći i na rafovima prodavnica na sjeveru Kosova. Mnogi bi se zapitali kako, kada je Priština povećala takse na proizvode iz Srbije i Bosne i Hercegovine za 100 posto. Odgovor je jednostavan – alternativnim putevima.
A da su stanovnici sjevernog Kosova morali da se snađu, kako bi u marketima mogli da pazare osnovne životne namirnice, za N1 je potvrdio i Radoš Petrović, predstavnik srpskih privrednika sa Kosova.
“U prodavnicama za sada ima svih proizvoda. Fabrike iz Srbije su našle načine da preko drugih zemalja dopreme robu na Kosovo. Roba stiže raznim kanalima, ali i iz južnog dela Kosova”, kaže Petrović.
Petrović, kao i ostali privrednici sa Kosova, smatra da će Priština morati da ukine takse. Do tada, prema njegovim riječima, postoji interni dogovor srpskih privrednika da cijene proizvoda ne poskupljuju.
“Trgovci su se odrekli svojih marži, kako cene proizvoda ne bi poskupele i kako stanovništvo ne bi trpelo posledice povećanja taksi. Poskupljenje su osetili stanovnici južnog dela Kosova, jer su poskupeli brašno i hleb”, naveo je Petrović.
Iz ministarstva trgovine kažu da je od početka uvođenja taksi na robu iz centralne Srbije, na Kosovo plasirano manje robe za 35 miliona eura. Po pitanju budućeg scenarija, iz ovog ministarstva kažu da je imperativ da se srpskom stanovništvu na Kosovu obezbijedi plasman osnovnih životnih namirnica, i da to neće biti ugroženo.
Prištinske institucije donele su odluku da oslobode od stopostotnog uvećanja takse proizvode iz Srbije i Bosne i Hercegovine, koji su na kosovsku teritoriju ušli prije donošenja tih mjera, 21. novembra.
Iz kosovske vlade je saopšteno da je riječ o robi koja je bila na carinskoj kontroli ili unutrašnjoj obradi, prije puštanja u slobodan promet.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.