Dva mladića privedena su zbog sumnje da su na subotnjem protestu 'Jedan od pet miliona' nosili maketu koja simbolizuje vješala. Taj slučaj državni vrh i mediji bliski vlasti već danima koriste kao krunski dokaz da građani koji protestuju na ulici pozivaju na nasilje.
Da li je slučaj vješala poslužio kako bi se skrenula pažnja javnosti sa protesta i kako bi se diskreditovali svi oni koji demonstriraju širom Srbije?
Poruke malinara, transparenti penzionera i dug spisak zahtjeva pobunjenih građana. Najveći dio srbijasnkih medija nije im posvetio ni slova, za razliku od jednog rekvizita koji je postao glavna vijest.
Nijedan od državnih funkcionera koji su se u posljednja dva dana obraćali medijima, nije propustio da pomene najnoviju ključnu riječ.
U Beogradu se za vikend okupilo više desetina hiljada građana, sa jasnim zahtjevima upućenim predstavnicima vlasti, i to je ono što je vijest, poručuje novinarka Vesna Mališić.
Smatra da skretanjem pažnje javnosti na jedan od rekvizita, vlast pokazuje da se uplašila.
“Rekvizit je vest onda kada treba da se sakrije da se pod nosom televizija kojima to nije vest dešava ogroman protest građana. To je za mene kao novinarku najstrašnije – kad nešto što je objektivno vest pokušava da se sakrije i da se zamenom teza, inverzijom i kriminalizacijom zamagli stvarnost”, kazala je Mališić.
A šta je stvarnost? Ispostavit će se, ima ih dvije, i potpuno su različite. Ministar policije bez ikakve sumnje je označio osumnjičene članovima Dveri, dok u tom pokretu to demantuju i podvlače da je vješala na protest unio provokator po nalogu vlasti.
“Do juče, kada je to bio neko iz Srpske napredne stranke, kako su oni hteli da prikažu, tad je to bilo sve najgore, a danas kad smo utvrdili da je to neko ko pripada njima i da je došao sa jasnom političkom porukom, kao što su nažalost u poslednje vreme bile političke poruke da će nas terati u logore, da će nas ubijati, streljati, silovati, e sad je to pokušaj potpune relativizacije”, rekao je ministar unutrašnjih poslova Srbije, Nebojša Stefanović.
“Pa mi smo svaki dan obešeni na naslovnim stranama Vućićevih tabloida. Kakva vešala u državi u kojoj mi propadamo, u kojoj nam deca odoše iz ove države? U kojoj ne može ništa normalno da funkcioniše, ni parlament, ni izbori, ni mediji, zato što čovek nije normalan. I sad ćemo 24 sata da su Dveri krive za ne znam kakva vešala. Pa kakve veze mi s tim imamo?”, kazao je lider Dveri, Boško Obradović.
Tužilaštvo je nošenje vješala na protestu okarakterisalo kao krivično djelo rasne i druge diskriminacije. Kvalifikacija koju stručnjaci u startu ocjenjuju lošom, jer u ovom slučaju zasigurno nema govora o diskriminaciji nekog ličnog svojstva, već eventualno političke pripadnosti koja spada u domen slobodnog izbora. Dokazivanje tog djela zato će, kažu, biti otežano, ali za to ne treba kriviti sud.
“Teret dokazivanja je na tužilaštvu. To je predrasuda u našoj javnosti – imali smo ova spektakularna hapšenja, pa se kritikovalo pravosuđe kako loše radi svoj posao. Sud je taj koji donosi odluku i treba da bude nezavisan i nepristrasan – na tužilaštvu je da u saradnji s policijom da prikupi odgovarajuće dokaze i dokaže krivicu okrivljenog”, smatra Vanja Bajović, sa Pravnog fakulteta.
Vlast je procijenila da podizanje državne i medijske mašinerije povodom slučaja nošenja vješala može da odvrati pojedine građane od izlaska na ulice, ocjenjuje Vesna Mališić. Međutim, smatra da je taj efekat kratkog daha i na kraju – kontraproduktivan.
“Što je vlast tvrđa, što više manipuliše, ona paradoksalno, više oslobađa ljude. To je proces koji smo naučili devedesetih”, dodaje ona.
Organizatori protesta nisu se oglašavali povodom ovog slučaja, niti je danas od njih bilo moguće dobiti bilo kakav komentar.
N1 pratite putem aplikacija za Android| iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook| Instagram i UŽIVO na ovom linku.