Roditelji treba da vode računa u kojoj mjeri postavljaju fotografije djece na društvene mreže i koliko informacija uopšte dijele, saglasni su gosti jutarnjeg programa N1 televizije sociolog Dalibor Petrović i Vladimir Urošević, šef Odsjeka za suzbijanje elektronskog kriminala.
Sociolog Petrović kaže da su u današnje vrijeme ljudi izgleda povjerovali da ako nisu digitalni ne postoje, a sve vodeći se primjerom ako mediji nešto ne prikažu kao da se nije ni desilo.
On navodi i da roditelji ne shvataju rizike od postavljanja fotografija djece jer su im daleki i smatraju da se njima ništa neće desiti, Na pitanje odakle tolika potreba da se sve više informacija dijeli na mrežama, Petrović odgovara da je to posljedica modernog tempa života. “Imamo sve manje vremena da se viđamo i posjećujemo. Tehnologija nam to nadomjesti. Drugi razlog je da se bude viđen, da im se fotografije lajakuju, šeruju i da se oni osjete prihvaćenim u tom svijetu“.
On ističe da svi moraju da shvate da je Facebook javni prostor jer se sada ponašaju kao da je u pitanju privatni i kada dođe do nekog skandala onda se čude.
Šef Odsjeka za suzbijanje elektronskog kriminala Vladimir Urošević podsjeća da je od 2007. godine kada je ovaj odsjek u Srbiji formiran potrvđeno da su društvene mreže i sredstvo i mjesto izvršenja krivičnih djela. “Ono što je za vas nebitan podatak za nekoga je korisna informacija. Izvršioci čekaju te podatke, a to mogu biti čak i ime i prezime, platne kartice…“
Prema njegovim riječima, MUP radi na prevenciji, obavještava građane, vrši edukaciju i odraslih i djece omogućih oblicima zloupotreba podataka. “Nije nam cilj da širimo paniku, ali internet treba koristiti bezbjedno”.
Komentarišući zloupotrebu djece na internetu, Urošević podsjeća da je tokom velike akcije protiv pedofila Armagedon više od 100 osoba uhapšeno zbog pedofilije, a da je jedan broj njih koristio društvene mreže za traženje žrtava, vrbovanje. “Ne treba postavljati fotografije djeteta, posebno ne nage, niti informacije o tome gdje dijete ide“.
Prema njegovim riječima, roditelji moraju da nadziru kako im djeca koriste i tu postoji niz preporuka MUP-a koje se mogu pronaći na sajtu ministarstva.