U Srbiji godišnje 4.000 žena oboli od raka dojke, dok 1.600 njih izgubi bitku za život, a Srbija prema broju umrlihj zauzima drugo mjesto u Evropi, rečeno je danas na skupu kojim je obilježen Nacionalni dan borbe protiv te bolesti.
Prema riječima ministra zdravlja Zlatibora Lončara, Srbija je na neslavnom drugom mjestu upravo zbog kasnog otkrivanja karcinoma te je Nacionalni dan borbe protiv opake bolesti uveden kako bi se ženama skrenula pažnja na neophodnost redovnih pregleda.
On je istakao da je, na osnovu podataka Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut” za 2012. godinu, od ukupnog broja smrtnih slučajeva više od 10 posto umrlih zena mlađe od 50 godina, a svaka treća žena je starosti od 50 do 64 godine.
Lončar je objasnio da se rak najčešće otkrije kada je njegova veličina veća od dva centimetra, sa već postojećim bližim ili udaljenim metastazama, a preporuke su da se otkrije u ranoj fazi kada je veličina tumora manja od jedan centimetar.
“Kada se rak otkrije u ranoj fazi uz adekvatnu dijagnostiku i liječenje šanse za izlječenje su daleko veće, nego ako se otkrije u kasnoj fazi. U razvijenim zemljama rak se u skoro 90 posto slučajeva otkrije u ranoj fazi”, rekao je Lončar.
Nacionalni dan borbe protiv raka dojke osnovan je 2013. godine na inicijativu Fonda B92 i kompanije Avon, uz podršku ministarstva, Instituta “Batut” i Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.
Direktor Fonda B92 Veran Matić istakao je da mu je drago što će se mobilni mamografi uključiti u akciju, jer će se na taj način postići najveća moguća efikasnost skrininga.