"Vučić jednog protivnika zove narkomančina, drugog fašista, a trećeg tajkun"

Regija 31. mar 201912:23 > 17:00
Reuters

Najava vanrednih izbora je "vijest koja se plasira sa nekim drugim ciljem", izjavio je politikolog Cvijetin Milivojević i ocijenio da razgovori sa evropskim komesarom za proširenje Johannesom Hahnom pokazuju da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić "dobio još neko vrijeme" da bude kooperativan u pogledu Kosova.

Milivojević je za Fonet rekao da “vanrednih izbora možda i bude”, iako su te informacije, prema njegovom mišljenju, “najvjerovatnije iz repertoara vijest za nesvijest”.

Povodom nedavne Hahnove posjete, on predviđa da će Evropska unija (EU), a vjerovatno i OEBS, da žmure na neslobodu govora, neslobodu zbora i neslobodu u najširem smislu, kako bi Vučić bio “hiperkonstruktivan i hiperkooperativan u pogledu Kosova”.

“Mislim da će na kraju poglavlje 23, koje se odnosi na pravosuđe i osnovna prava, dakle i ljudska prava i slobodu medija, biti veći problem od problema Kosova”, prognozira Milivojević.

Vučić je nametnuo diskvalifikaciju i kriminalizaciju kampanje koja se zove građanski protesti, nazvavši je “kampanjom vješala”, a od nedavno joj tepa “kampanja motornih testera”, rekao je Milivojević

 Kako je obrazložio, “djeluje da je vlast spremnija da se odrekne Kosova, uz utešnu nagradu, od jedne i po opštine, nego da ozbiljno uđe u rješavanje poglavlja 23”.

On je saglasan sa ocjenama da raspisivanje izbora u Srbiji zavisi i od “odluke Prištine da ukine takse”, preciznije od “odluke Vašingtona, koji određuje politiku Prištine”.

Milivojević podsjeća da je Vučić, obrazlažući svoj uzdržani stav prema vanrednim izborima u odnosu na ostatak Predsjedništva SNS-a, rekao da “ne želi da zatvori vrata potencijalnom dijalogu sa Albancima, ukoliko ukinu takse”.

Govoreći o “karakteru” poteza SNS-a, počev od najave eventualnih vanrednih izbora, do najave dva aprilska mitinga, on je konstatovao da se ti potezi ne mogu definisati “ni kao ofanzivni, ni kao defanzivni”.

Predsjednik Srbije je, prema riječima Milivojevića, primijetio da se “nešto dešava u Srbiji”, iako umanjuje “broj demonstranata na ulicama”, i zato je pokrenuo “stranačku kampanju Budućnost Srbije”.

Istovremeno, nametnuo je diskvalifikaciju i kriminalizaciju jedne druge kampanje koja se zove građanski protesti, nazvavši je “kampanjom vješala”, a od nedavno joj tepa “kampanja motornih testera”, uočio je Milivojević.

On smatra da se “Vučić najviše plaši dva zahtjeva opozicije – slobodnih i fer izbornih uslova i slobode medija” i navodi da su “izborni uslovi “benigan zahtjev kome bi se svako i na Zapadu i na Istoku smijao, sem možda u Sjevernoj Koreji, gdje nema višestranačkih izbora”.

Predsjednik Srbije svakodnevno krši Ustav

Milivojević ozbiljan problem vidi u činjenici “da predsjednik krši Ustav, da se ponaša kao izvršna vlast, iako to nije, da vodi državnu politiku, iako je to u domenu vlade”.

Prema njegovoj ocjeni, “svakog dana čini nešto što podleže i krivičnoj odgovornosti”, na šta ne reaguju ni državni tužilac, ni Ustavni sud.

“Predsjednik Republike, po Ustavu, odražava državno jedinstvo. Vučićevo ponašanje, da budem fin, govori o kućnom nevaspitanju, čak i da ne zna ništa o pravu, a zna jako mnogo”, rekao je Milivojević.

Za njega je zaprepašćujuće da predsjednik Republike “mijenja imena i prezimena svojim političkim oponentima, nazivajući jednog lidera opozicije narkomančina Trifunović, drugog fašista Obradović, dok trećeg zove tajkun Đilas”.

“Četvrtog nekad zove katarski ili hongkongški plaćenik, a njegovi mediji tog četvrtog nazivaju i velikosrpskim nacionalistom, ali i islamskim fundamentalistom, zbog porodičnog porijekla”, podsjetio je Milivojević.

Još više od “kriminalizacije opozicionih lidera”, njega brine “nemilosrdna kriminalizacija” svakog kritičkog stava javnih ličnosti koje se ne bave politikom.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad