Hooper: Vučić i Tači pokušavaju da začnu nešto što nikad nije postojalo

Regija 12. apr 201908:09 > 08:11
N1

Pregovori o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova nisu razgovori o pukom ugovornom odnosu između dvije strane, već kao cilj imaju uspostavljanje međudržavnih odnosa, koji historijski nikad nisu postojali, ističe dugogodišnji balkanolog James Hooper. Ugledni američki analitičar za Glas Amerike razmatra teškoće u ostvarivanju tog cilja.

“Čini mi se da ni u Srbiji ni na Kosovu javnost nije svjesna složenosti pregovora. Predsjednici Vučić i Tači pokušavaju da začnu nešto što u historiji dvije zemlje nikada nije postojalo. U stvari, nikada te dvije strane nisu imale bilo kakve odnose. Zastoj koji je nastupio samo je jedan izraz toga”.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić našao se pred zadatkom da vidi kako dalje i da li uopšte može da se ide dalje pošto je premijer Kosova Ramuš Haradinaj uveo tarife na robu iz Srbije, čije ukidanje uslovljava srbijanskim priznanjem Kosova, bez prethodne razrade osnova takvog koraka.

“Mislim da predsjednik Vučić u ovom trenutku mora dobro da procijeni dalje korake. Ispita da li Tači uopšte može sa svoje, kosovske pozicije, da izdejstvuje ratifikaciju eventualnog širokog sporazuma. Mislim da uopšte nije lako doći do faze ratifikacije. Vučić mora dobro da promisli koliko je i kakav je dogovor uopšte moguć”.

Istovremeno, dodaje Hooper, prijem Srbije u Evropsku uniju uslovljen je normalizacijom odnosa između BeogradaI Prištine. Vučić i većina građana Srbije žele što skoriji ulazak u evropski blok, smatra on.

“Predsjedniku Vučiću je sasvim jasno da ulazak u evropski blok, koji on želi što brže da postigne, zavisi od sporazuma sa Kosovom. Evropska unija gubi na popularnosti u srbijanskoj javnosti, ali blizu 50 posto građana i dalje se izjašnjava za EU. Međutim, što duže traju pregovori sa Kosovom, ta podrška bi mogla da se smanjuje, a možda i potpuno nestane”.

Hooper priznaje da srbijanskom predsjedniku naglo opada popularnost i da su produžene demonstracije u Beogradu i drugim mjestima u Srbiji očigledan dokaz toga. Međutim, on pravi razliku između demonstranata, koji se zalažu za liberalnu demokratiju i onih koji nastoje da skrenu zemlju u desničarske vode.

“One koji traže više demokratije i više Evrope – poštujem. Međutim, to nije slučaj sa demonstrantima desnice, naročito ekstremne nacionalistička desnice. Moram reći da su oni doprinijeli percepcijama Srbije kao jedne od najviše nacionalističkih zemalja na svijetu. Ta strana ne želi sporazum sa Kosovom i buni se oko svega što se tiče Kosova. Oni pokušavaju da gurnu Vučića u desno”, kaže Hooper.

Više na ovom linku.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad