Politika: Srbija na putu da legalizuje eutanaziju

Regija 31. maj 201908:01 > 08:06
Pixabay

Srbija će legalizovati pravo na dostojanstvenu smrt izmjenama građanskog zakonika i donošenjem posebnog zakona o pravu na dostojanstvenu smrt, objavio je dnevni list Politika.

List navodi da će se prema posljednjoj verziji prednacrta zakona, u građanskom zakoniku naći odredba o mogućnosti da oboljeli od teških i neizlječivih bolesti završe život na dostojanstven način, svojom odlukom ili uz saglasnost najbližih.

“Pravo na eutanaziju, kao pravo fizičkog lica na saglasni, dobrovoljni i dostojanstveni prekid života, može se izuzetno ostvariti, ako se ispune propisani humani, psihosocijalni i medicinski uslovi. Zloupotreba prava na eutanaziju radi pribavljanja neosnovane materijalne ili druge koristi predstavlja osnov za krivičnu odgovornost”, navodi se u članu 86 prednacrta građanskog zakonika, prenosi Politika.

“Ako zakoni garantuju pravo na dostojanstven život čovjeka, onda bi trebalo da omoguće i pravo na dostojanstven završetak života. Teško i neizlječivo oboljeli imao bi mogućnost da odluči o prestanku agonije i stanja koje je teško podnošljivo i izaziva samo muke i sažaljenje. Komisija je spremna da preuzme odgovornost za ovakav prijedlog i očekuje da će u javnoj raspravi biti ozbiljnih i jakih argumenata za i protiv eutanazije”, rekao je za Politilku prof. dr. Miodrag Orlić, koji je na čelu komisije za izradu zakonika.

Prema pisanju Politike, koja je imala uvid u nacrt zakona o pravu na dostojanstvenu smrt, eutanazija se može izvršiti samo uz odluku suda i to ako su ispunjena tri neophodna uslova – medicinski, humani i socijalni.

“U izuzetno teškoj i dugotrajnoj medicinskoj, psihološkoj i socijalnoj situaciji umirućeg, može se na osnovu jasno, nesumnjivo i slobodno izražene volje, uvažiti zahtjev o prijevremenom prekidu života u vidu dostojanstvenog umiranja”, navedeno je u prvom članu posebnog zakona, koji može da bude usvojen tek ako građanski zakonik proglasi pravo na eutanaziju.

Odluka o eutanaziji ne može se donijeti bez saglasnosti onoga o čijem je životu i smrti riječ, ali u slučajevima kada su ljudi bez svijesti saglasnost mogu dati zakonski zastupnik i članovi najbliže porodice.

O legalizaciji eutanazije u Srbiji prvi put će se javno raspravljati sljedeće nedjelje na savjetovanju “Budvanski pravnički dani”, od 2. do 6. juna, koje organizuje Savez udruženja pravnika Srbije i Republike Srpske.

Da bi se legalizovala eutanazija biće neophodne i promjene u Krivičnom zakoniku, koji propisuje krivično djelo ubistva iz samilosti.

Pravo na eutanaziju u Evropi prvo je uvedeno u Švicarskoj, Belgiji, Luksemburgu i Holandiji. Francuska je krajem 2015. godine donijela poseban zakon o sedaciji smrtno bolesnih osoba. U većem broju država u SAD i u Australiji ovo pravo se primjenjuje već više godina. Kanada je odobrila eutanaziju odlukom svog vrhovnog suda februara 2015. godine.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad