Ko je čovjek koji je na niškom keju izbo dvadesetpetogodišnjeg Uroša Janjića i zašto je ovaj napad tužilaštvo najprije okarakterisalo kao "tuču dvije grupe mladića", kada je jasno da tuče nije bilo?
Istina je, kažu sagovornici N1, da je tridesettrogodišnji napadač, koga je sudija za prethodni postupak pustio da se brani sa slobode, od žrtve tražio da skine majicu sa antifašističkim znakom. Pritom su oni koji su promovisali nacizam na protestu – i dalje na slobodi.
“Čekam vas kod kukastog krsta na keju” – ovako nam je odbornik opozicione Niške inicijative Srđan Nonić zakazao susret, pošto su zakonom zabranjena obilježja i dalje tu, na niškom keju, preko puta kabineta gradonačelnika. Tu gdje hiljade mladih provodi ljetnje večeri…
“Problem je što je sve zavedeno kao tuča”, priča nam napadnuti student Uroš Janjić.
A, tuče nije bilo, dodaje Janjić, već su on i njegov prijatelj sačekani, opkoljeni, a on, pošto je odbio da skine majicu, izboden nožem.
Zašto na to reakcije vlasti nema, naročito poslije antifašističkog skupa u četvrtak uvečer, kada su, upravo na keju, Nišlijama već prepoznatljiva lica – upotrebljavala zabranjene pozdrave?
“Možda ih je i briga da oni ostanu slobodni, pa su možda baš zato učinili sve da oni ne završe na način na koji treba, a to je da odmah budu pritvoreni”, kaže Miloš Bošković, pokretač protesta, inače bivši narodni poslanik.
“Taj zakon da se primijenjuje kao i krivični zakon koji reguliše ovu oblast, ti momci koji su nam salutirali u četvrtak uvečer bi uveliko bili u pritvoru”, dodaje Nonić.
Napadač i grupa oko njega su, policijskim rječnikom – identifikovani nekoliko dana poslije ubadanja Janjića.
“Čuo sam da je on ispitan, u svojstvu građanina, zbog učešća u nekoj tuči, a ne kao neko ko je počinio zločin iz mržnje i pokušao ubistvo, što je i bilo”, naglašava Nonić.
Saslušan, a onda pušten da se brani sa slobode.
U Tužilaštvu za N1 kažu da će tek biti utvrđeno kakva će krivična prijava uslijediti, ali sama činjenica da je tridesettrogodišnjak, koji je nekom probo pluća – napolju, za mnoge je skandalozna.
“Pa pogledajte samo ideologiju države i sve će vam biti jasno. I to ne samo ove države”, kaže prof. dr Đokica Jovanović, sociolog.
Uroš Janjić se fizički oporavlja. Tvrdi da ničim nije izazvao incident, a da je napadačima smetala majica koju je donio sa studentske razmjene iz Barselone, na kojoj je bilo antifašističkih simbola. Na njegovu žalost, nije se sve završilo na nožu u leđima.
“Nakon što sam izašao iz bolnice, poslije sat vremena neko me je zvao na mobilni i šutio. Odmah potom i mog brata. To nije prijeteći poziv, klasični, ali jeste neka vrsta poruke”, navodi Janjić.
Odbornik Nonić je predao tužilaštvu dokaze o povezanosti, u nadi da će pravih reakcija biti.
“Došli smo do saznanja kako su oni udruženi. Oni su udruženi i u navijačke grupe, i u neka sportska udruženja koja se bave nekim militantnim er-softom, a imaju i neke neformalne grupe, poput ove Kombat 18, čiji je naziv ispisan na keju”, kaže Nonić.
Da država želi da se sa ovakvim pojavama zaista obračuna, ima zakone na koje se može pozvati, kažu sagovornici N1.
“Dodatnu zabrinutost javnosti izaziva sigurno mlaka i zakasnjela reakcija svih – i policije i ljudi koji vode ovaj grad, umjesto, kao što se desilo u jednoj susjednoj državi, kada su u sličnoj situaciji svi reagovali odmah”, navodi Dragan Đorđević iz Odbora za ljudska prava Kris u Nišu.
U međuvremenu, ovaj dio keja neki će zaobilaziti, možda i sami lokalni borci protiv neofažizma, od kojih je N1 dobio odgovor da ne žele da svoje članove pojedinačno eksponiraju.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad