Zašto je teško i opomenuti Šešelja kad vrijeđa i prijeti u skupštini?

Regija 21. jul 201917:35 > 20:07
N1

Institucije i dalje šute kada su u pitanju napadi i prijetnje koje lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj upućuje iz skupštinske sale. Jukom je zato uputio otvoreno pismo predsjednici Skupštine Maji Gojković i potpredsjedniku Vladimiru Marinkoviću u kojem traži da se ubuduće sankcionišu uvrede koje se iznose sa skupštinske govornice.

Osudu ponašanja pojedinih poslanika traži i Udruženje novinara Srbije, ali da li je tako nešto moguće i očekivati?

Nije ni prvi, ali sudeći po šutnji institucija, ni posljednji put da narodni poslanik Vojislav Šešelj vrijeđa, prijeti, kleveće iz skupštinske sale. Posljednji put kada je iznio salvu uvreda na račun novinarke lista Danas od presjedavajućeg Vladimira Marinkovića stiglo je samo: “Hvala, profesore Šešelj”.

Kada je u oktobru prošle godine Šešelj optužio Rasima Ljajića da je vođa narko-kartela reakcija potpredsjednika parlamenta bila je drugačija. Potpredsjednik Narodne skupštine i član Ljajićeve SDPS-a Vladimir Marinković ocijenio je da “jedna poslanička grupa pokušava da se iživljava”.

“Ja mislim da smo mi kao društvo oguglali, nažalost, na mnoge grozote koje su izašle iz usta Vojislava Šešelja i da je očigledno gospodin Marinković osjetljiv samo u trenucima kada se pominje neki lični interes, odnosno interes njegove partije i to je nešto što duboko brine… Način na koji predsjedavajući i ne samo Marinković, već i ostali koji su propustili šansu da pošalju snažnu poruku ne samo poslaniku Šešelju već i ostalima i, na kraju krajeva, cijeloj javnosti, doprinio je sasvim sigurno u obesmišljavanju parlamentarne debate”, navodi Raša Nedeljkov iz CRTA-e.

U tom slučaju raspravu je prekinula predsjednica parlamenta Maja Gojković.

Šešelj na dobacivanja: “Šta hoćete vas dvojica… Kazni ih, bre, Majo… Pokazaće tebi zločinac”.

Gojković: “Molim pauzu od pet minuta”.

Da li je pauza parlamentarni mehanizam kojim se rješavaju prijetnje i uvrede koje godinama stižu iz redova srbijanskih radikala?

“To je vrlo jasna zloupotreba Poslovnika koje je predsjedavajući morao da spriječi onog momenta kada je shvatio da njegov govor nema veze sa tim članom Poslovnika i da je to jedna zloupotreba prava”, ističe Milena Vasić iz Komiteta pravnika za ljudska prava (YUKOM).

Organizacija CRTA predlaže uvođenje skupštinskog kodeksa, a iz Inicijative mladih za ljudska prava pitaju zašto je Vojislav Šešelj i dalje poslanik.

“Da bi Vojislav Šešelj bio metaforički i fizički izbačen iz Narodne skupštine zato što je osuđeni ratni zločinac, potrebno je da administrativni odbor kojim presjedava, što je još jedan paradoks, Aleksandar Martinović koji je toliko godina govorio gnusne stvari koje ponavlja i prethodnih sedmica… Potrebno je da taj odbor samo da obavještenje da prestaje mandat na osnovu presude koja postoji”, tvrdi Marko Milosavljević iz Inicijative mladih za ljudska prava.

“Nema nikakvih uslova za oduzimanje mandata Vojislavu Šešelju. Prosto nije ispunjen ni jedan od zakonskih uslova da bi mu se oduzeo mandat”, kazao je Martinović.

I dok naprednjaci svaki zakon tumače na sopstveni način, a kad su bili radikali, Šešelj je isto tako vrijeđao – razlika je u tome što je sada vjerovatno teže odlučiti da bude udaljen iz sale.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad