Medicinsko osoblje odlazi iz Crne Gore. DW donosi priču jedne ljekarke koja radi u Njemačkoj i objašnjava zašto je odlučila da ode, kao i koje su razlike između njemačkog i crnogorskog zdravstvenog sistema.
Mala zemlja, malo ljekara a puno bolovanja. To je slika današnje Crne Gore. Iako ovo može zvučati kao kliše i iako se posljednjih godina više ulaže u zdravstvo, problem manjka ljekara u crnogorskom zdravstvenom sistemu i dalje je veliki rebus za nadležne. Uz sve to, kada se u javnosti govori o odlasku stručnjaka iz zemlje, gotovo uvijek se ističu ljekari.
Mirela Rondić je jedna od njih, koja je svoj profesionalni angažman prije sedam godina potražila u Njemačkoj. Počinjući priču za DW kaže da je već u tom periodu nekoliko doktora napustilo Crnu Goru.
“Poslije završenog Medicinskog fakulteta u Podgorici, obavila sam pripravnički staž, a zatim se zaposlila u Institutu za javno zdravlje Crne Gore. Učenje stranih jezika mi je uvijek bilo interesantno i na studijama sam učestvovala u programima razmjene studenata. 2012. godine sam saznala za stipendiju u njemačkoj bolnici koja se nalazi u gradu gdje žive moji rođaci. Stipendiju sam ubrzo dobila i te godine otišla iz Crne Gore”, priča Mirela.
Rondić je u Njemačkoj dobila stipendiju za kurs njemačkog jezika od šest mjeseci i istovremeno praksu u bolnici. Njen zadatak je bio da uči jezik, upozna se sa sistemom i položi za sertifikat B2 njemačkog jezika, koji je tada bio potreban za podnošenje dokumenata za radnu dozvolu. Poslije toga je dobila ugovor za posao u bolnici, tako da problema u dobijanju radne dozvole nije bilo. U martu prošle godine završila je specijalizaciju u Štutgartu.
“Otada sam specijalista interne medicine u Verthajmu, manjem gradu u njemačkoj pokrajini Baden-Virtemberg, gdje sam i odradila svoj specijalistički staž do kraja. Od januara ove godine, pored posla specijaliste u bolnici, postala sam medicinski direktor u ustanovi organizaciono sličnoj crnogorskim domovima zdravlja. Trenutno pokrivam ta dva radna mjesta, naravno sa podjelom radnog vremena od 40 sati sedmično”, objašnjava Rondić.
Ostatak priče pročitajte na portalu Deutsche Wellea.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad