Kako N1 saznaje u Nacionalnom savjetu za saradnju s Haškim tribunalom, Goran Hadžić u Beograd stiže u srijedu uvečer.
Podsjetimo, Haški tribunal odlučio je da Gorana Hadžića, optuženog za ratne zločine u istočnoj Slavoniji od 1991. do 1993, hitno pusti na privremenu slobodu iz zdravstvenih razloga.
Haški tribunal prihvatio je žalbu bivšeg predsjednika Republike Srpske Krajine Gorana Hadžića, osumnjičenog za ratne zločine, i donio odluku o njegovom puštanju na privremenu slobodu.
Hadžić, kojem je u novembru 2014. dijagnostikovan tumor na mozgu, ipak treba da vrati u pritvor u Haagu već u maju, a dotad može da bude u Novom Sadu.
Advokat Gorana Hadžića, Zoran Živanović, rekao je za N1 da je zdravstveno stanje Gorana Hadžića jako loše.
“To njegovo loše zdravstveno stanje je posljedica bolesti koju on ima, a djelimično i posljedica hemoterapije i radioterapije kroz koju prolazi. Te dvije terapije ostavljaju loše efekte koje su se odrazile na njegovo zdravstveno stanje”, kaže Živković.
Hadžić, kojem je u novembru 2014. dijagnostikovan tumor na mozgu, ipak treba da vrati u pritvor u Haagu već u maju, a dotad može da bude u Novom Sadu.
Hadžić je posljednji haški optuženik, koji se krio od hapšenja punih sedam godina. Priveden je 20. jula 2011, zbog sumnje da je kao predsjednik vlade SAO Slavonija, Baranja i zapadni Srem, ali i kao predsjednik Republike Srpske Krajine počinio zločine protiv čovječnosti i narušio običaje i zakone ratovanja u istočnoj Slavoniji.
Tereti se za zarobljavanje, mučenje i ubijanje civila, progone i deporacije, ali i za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu sa Slobodanom Miloševićem, Jovicom Stanišićem, Frenkijem Simatovićem, Milanom Martićem, Vojislavom Šešeljem, kao i Radovanom Stojičićem Badžom i Željkom Ražnatovićem Arkanom.