Ekipama televizija N1 i Al Jazeera zabranjen je ulazak na ceremoniju svečanog otvaranja vjetroparka "Čibuk 1" u Mramorku kod Kovina. Kada se naša ekipa pojavila rečeno je da ne možemo da uđemo na događaj. I dalje nije poznato zbog čega je N1 televiziji zabranjeno da snima otvaranje vjetroparka na teritoriji Srbije. Kolegama sa Al Jazeera Balkan je prethodno već bio zabranjen ulaz.
Danas se iz Mramorka, sela u Srbiji, izvještavalo po pravilima Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Novinari: Može li da dođe neko iz protokola da vidimo o čemi se radi?
Obezbjeđenje: Molim vas nemojte da nas snimate.
Novinari: Trebalo bi da uđemo, akreditovani smo, zašto ne možemo da uđemo?
Obezbjeđenje: Otkud ja znam, nemojte da nas snimate!
Novinari: Ne možemo da uđemo, ovo nam se nikada nije desilo…Sve vrijeme nam govore da će izaći neko da vidi šta je problem, ali niko ne izlazi.
Organizacija: Od naših tu nema nikog.
Novinari: Kako mislite od naših?
Organizacija: Iz Srbije.
Novinari: Stranci organizuju događaj, je l’ imaju organizatora stranci?
Organizacija: Da, tu je.
Novinari: Je l’ može neko da mu kaže da izađe, imamo problem.
Organizacija: Dobio sam ja tu informaciju, zvao sam je, rekla je da će izaći, jer radi posao.
Novinari: Pa događaj je počeo.
Organizacija: Ona mora da ga vodi, ona je organizator i u isto vrijeme voditelj i reditelj, i bila je jučer cijeli dan i noć dok smo imali probe, došla je rano jutros.
Organizator događaja nije izašao, pa je objašnjenje zbog čega ne možemo slobodno da izvještavamo sa događaja u kojem učestvuju ministri Vlade Srbije i predsjednik Srbije pokušao da da upravo Aleksandar Vučić. Dok je za Al Jazeeru pretpostavio da je problem zbog relacija Katar – Emirati, za N1 nije imao konkretno objašnjenje.
“Vjerujte mi da ne znam. Ja vas puštam svuda i najviše volim da odgovaram na vaša pitanja. Najsretniji sam jer mi dajete ogromnu energiju i priliku da odgovorim na sve ono na šta inače nemam priliku da odgovorim u vašem i nekim drugim programima. Tako da je to za mene idealno, kao što vidite, imao sam dovoljno energije da vam se posebno obratim, samo vama dvoma, i da odgovorim na svako vaše pitanje”, kazao je predsjednik Aleksandar Vučić.
N1: Poziv je stigao iz Predsjedništva Srbije, zbog čega se niste izborili da svi mediji ovdje slobodno izvještavaju?
“Borio sam se. Pet puta sam pitao i pet puta molio”, dodao je.
N1: Koga ste pitali?
“Pa sad pitajte ljude iz moje službe, sve koje treba da pitaju, oni su pitali. Ljudi su rekli – to je naša privatna odluka, naš privatni posjed i to je to. I zato sam izašao odmah ispred njihovog privatnog posjeda da vam se obratim i da vam to kažem”, izjavio je Vučić.
Iz predsjednikove službe smo saznali da je zabranu, osim vlasnika, odobrio i ambasador Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Na ovom događaju ni ministri nisu bili raspoloženi da razgovaraju sa novinarima N1 i Al Jazeere.
“Je l’ znaš Sveto zašto je ono crveno gore, ptice vide to crveno i onda…”, kazala je Zorana Mihajlović u prolazu.
N1: Ministarka, je l’ možemo da vas pitamo nešto”
“Pa nemojte, ja sam gost samo”, rekla je.
Vjetropark “Čibuk 1”, najveći je na Zapadnom Balkanu, trebalo bi da obezbijedi struju za 113.000 domaćinstava u Srbiji, što odgovara gradu veličine Niša.
Iza projekta stoje kompanija Vjetroelektrane Balkana i kompanija “Masdar” iz Abu Dabija, a investiciju vrijednu blizu 300 miliona eura podržale su Međunarodna finansijska korporacija, članica grupacije Svjetske banke, i Evropska banka za obnovu i razvoj.
Kompanija “Vjetroelektrane Balkana” je u stoprocentnom vlasništvu firme “Tesla Wind” koja je zajedničko preduzeće kompanije “Masdar” iz Emirata, finske kompanije “Taaleri Energia” i njemačke investicione-razvojne kompanije DEG.
Prije “Masdara”, većinski vlasnik Vjetroparka bila je firma “Continental Wind” u kojoj je jedan od direktora bila aktuelna premijerka Ana Brnabić.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad