U Čileu sutra počinje godišnje zasjedanje Generalne skupštine Interpola , koje će se i ove godine bar u regiji pratiti s velikom pažnjom. Naime, i ove godine glasovat će se o prijemu Kosova u ovu instituciju. Lobiranja uveliko traju, očekivanja različita, no čini se da će naša zemlja glasovati kao i prethodne, što znači ponovno ćemo reći 'Ne'. Provjerili smo zašto.
Veliko ne, dala je BiH prošle godine na godišnjem zasjedanju Generalne skupštine Interpola, kada se glasovalo o prijemu Kosova u ovu instituciju.
“BiH nije priznala Kosovo kao posebnu državu i Kosovo nije članica UN-a, to su formalno-pravni razlozi tehničke prirode. Mi nismo priznali Kosovo i ne mogu da glasam za njeno ulažanje u neke međunarodne organizacija”, kazao je Dragan Mektić ministar sigurnosti BiH, gostujući u Pressingu N1 televizije.
N1: Je li bilo lobiranja?
“Bilo je raznih lobiranja , raznih utjecaja”, odgovorio je Mektić.
Ovako je tada svoje glasovanje objasnio Mektić. Nije krio ni da je sat vremena uoči glasovanja s njim razgovarao srbijanski ministar untrašnjih poslova Nebojša Stefanović. Ministar koji i uoči ovogodišnjeg zasjedanja, čini se vrši određena lobiranja.
“Postoji pritisak velikih sila i ovo je jedan od setova aktivnosti naše zemlje. Sastao sam se sa mnogo ministara unutrašnjih poslova, objašnjavali smo poziciju Srbije, lobirali, koristili multilateralne susrete za to”, kazao je Stefanović za RTS.
Poslao je i poruku uoči odlaska u Čile:
“Upravo startuje poslednja faza naše borbe! Daćemo sve od sebe da takozvano Kosovo ne uspe u svojim namerama. Borićemo se do poslednjeg glasa”.
A na onaj iz naše zemlje čini se može računati, potvrdio je u izjavi za N1 ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak.
“To su poznate stvari od ranije, mi imamo principijelan stav koji ovaj Savjet ministara drži već četiri i po godine, a to je da podržavamo članstvo Kosova u onim asocijacijama i organizacijama koje se nalaze na usaglašenom spisku Beograda i Prištine iz briselskih razgovora i eventualno druge organizacije oko kojih Beograd i Priština postignu saglasnost. S obzirom da ovdje nije ni jedan, ni drugi slučaj, BiH neće podržati članstvo Kosova u Interpolu”, istakao je Crnadak.
Podsjetimo, nakon prošlogodišnjeg ishod glasovanja, uslijedilo je drastičnim povećanje carina koje je Kosovo uvelo na robu iz BiH i Srbije. No bio je to samo povod, smatraju pojedini ovdašnji političari.
“Mislim da je kosovska strana iskoristila to glasanje da nađe jedno obrazloženje za jednu takvu odluku. oni bi to uveli na ovaj ili onaj način”, smatra Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine BiH.
“Evo ako je samo to imalo implikacije na uvođenje carine, a mislim da nije samo to imalo implikacije”, kazao je Mijo Krešić, zamjenik ministra sigurnosti BiH.
N1: Nego što?
“Pa ne znam. Mislim da nije samo to, evo sada je ponovno to na redu, vidjet ćemo kako i na koji način će to završiti”, kazao je.
Kako god, bilo je to povećanje taksi čije smo posljedice osjetili.
“Procjena je da smo imali preko 100 miliona maraka gubitka, međutim tačne podatke ćemo imati tek početkom naredne godine, kada dobijemo potpuno pregled o izvozu, odnosno uvozu u BIH. Ono što je važno reći za Kosovo, jeste da je to važno tržušte za BiH, zato što ostvarujemo važan vanjskotrgovinski suficit”, kazao je Admir Čavalić, ekonomist.
A hoće li i koliko na trgovinske odnose uticati naše novo glasovanje u Interpolu, saznaćemo u ovom tjednu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad