"Mini Šengen" naišao na osudu Prištine, kažu – vodi u novu Jugoslaviju

Regija 11. nov 201919:10 > 19:11
Printscreen

Dogovor koji su u nedjelju na Ohridu ozvaničili predsjednik Srbije i premijeri Albanije i Sjeverne Makedonije nazvan "mali Šengen" naišao je na osudu Prištine, koja je, prije svega, nezadovoljna postupkom Edija Rame.

“Mini Šengen” inicijativa je poslužila za razmimoilaženja između vodećih ličnosti na Kosovu i Albaniji. Na prvom sastanku te inicijative u Vojvodini, Kosovo nije pozvano, a na jučerašnji u Ohridu ono je, prema izjavama ministra spoljnih poslova Bedžeta Pacolija, pozvano samo dan ranije.

Pacoli je objasnio da on nije mogao da prisustvuje sastanku, jer je bio van zemlje.

Kosovski zvaničnici osuđuju albanskog premijera Edija Ramu da se pomirio s tim da Kosovo ne učestvuje u projektu “Mini Šengen”.

Predsjednik Samoopredeljenja i potencijalni kandidat za premijera Kosova Aljbin Kurti, ovu inicijativu smatra pogrešnom i neobjašnjivom, jer prema njegovom mišljenju, svaka ovakva inicijativa treba da uzme u obzir reciprocitet između Kosova i Srbije.

Iz Demokratskog saveza Kosova, partije sa kojom Kurti želi da formira vladu, kažu da ova inicijativa samo udaljava zemlje Zapadnog Balkana od EU.

“Mini Šengen mini-Jugoslovena u čijim se kuhinjama pripremaju projekti Carinske unije zemalja Zapadnog Balkana, zajedničkog tržišta zemalja Zapadnog Balkana i odnedavno ‘mini Šengena’ između ovih zemalja. Na prvi pogled deluju atraktivno, ali u osnovi vode u novu Jugoslaviju, sa Albanijom, bez Hrvatske i Slovenije. Mini-šengenske politike udaljavaju zemlje Zapadnog Balkana od puta evropskih integracija i pretvaraju ih u skrovište Evroazije kojim dominira Rusija. To su manevri Srbije da izbegne obaveze prema EU za normalizaciju odnosa sa Kosovom i priznaju nezavisnost Kosova. Možda premijeri Albanije i Severne Makedonije imaju jasnu ideju gde leže interesi njihove zemlje, ali Kosovo nikako”, kazao je Isa Mustafa iz Demokratskog saveza Kosova na Fejsbuku.

Analitičari ovakve inicijative smatraju besmislenim jer, kažu, samo krše Berlinski proces, koji je uspostavljen upravo da bi riješio izazove o kojima govori “mini Šengen” inicijativa.

“Kosovo ima jedini interes  – to je učlanjenje u EU. U ovom pravcu ono treba podržati Berlinski proces, što je i do sada činjeno. Mislim da Kosovo ne bi trebalo da podržava ili učestvuje u procesu ‘mini Šengena’, treba insistirati da se svi izazovi koji stvarno budu identifikovani rese unutar Berlinskog procesa, gde se za stolom nalaze i Makron i Merkel”, navodi Demuš Šaša sa Instituta za evropske politike.

Otpor projektu “mini Šengen” posmatrački krugovi u Prištini objašnjavaju činjenicom da Kosovo od samog početka nije bilo tretirano ravnopravno, kao i da su Kosovo i Albanija prije uspostavljanja ove inicijative trebalo da usaglase stavove.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad