U raspravi o državnom budžetu Srbije za iduću godinu predsjednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj rekao je u Skupštini Srbije da "uporni višak u budžetu" vidi kao "neku vrstu egzibicionizma Vlade jer je to moglo da se eliminiše", odnosno da je najbolje kad je budžet ujednačen. Šešelj je pohvalio Vladu što je uspjela da izdvajanje iz budžeta za penzije bude 157 milijardi dinara, odnosno 11,8 posto budžeta, a za 2012. godine izdvajalo se 273 milijarde, što znači da se PIO fond puni i da je urednija naplata doprinosa.
Podsjetio je srbijansku premijerku Anu Brnabić da su penzioneri šutke prihvatili smanjenje penzija, ali da im se taj novac jednom mora vratiti ili će svi penzioneri pravdu potražiti pred Evropskim sudom za ljudska prava.
Predlažući budžetske uštede, Šešelj je ponovio da se budući autoput Čačak-Pojate “plaća 300 miliona eura više nego što treba”, te da treba provjeriti da li se “neko ugrađivao” i “preispitati ulogu” ministarke građevinarstva Zorane Mihajlović u tom ugovoru.
Šešelj je predložio da se preispita planiranih devet milijardi dinara za nevladine organizacije, kao i za festival “Exit” koji za pet dana dobija ukupno 65 miliona dinara, dok se za Maticu srpsku izdvaja 51 milion godišnje.
Brnabić odgovorila je da se slaže sa Šešeljem o nužnosti uravnoteženja budžeta: “U posljednje vrijeme se slažem s Vama po mnogo tema, počela sam da se plašim za sebe”, rekla je premijerka.
Objasnila je da već tri godine Vlada “konzervativno projektuje prihode, kako ne bi ugrozila budućnost” i da se “dobro sjeća” kako je bilo kad je država bila “na ivici bankrota”.
U vezi s penzijama Brnabić je rekla da se ne slaže da kad prethodna vlast “ostavi nerealne penzije politički naduvane, da onda sljedeća treba da plaća te nerealne penzije koje nisu u skladu s ekonomskim parametrima, i nema suda koji će reći da se to mora”.
Podsjetila je da su 2008. godine penzije povećane u četiri navrata čime je stvorena “ogromna rupa u budžetu”.
Novac za NVO je podrška civilnom društvu i oko toga se ne slažemo, rekla je Brnabić i poručila Šešelju: “Vi ćete to svakako drugačije isplanirati kad budete u prilici”.
Šešelj je odgovorio da bi se političke odluke mogle ignorisati da nisu pretočene u zakone, ali pošto jesu, onda penzioneri mogu da ostvare svoja prava.
Poslanici za imaju deset radnih sati za raspravu o državnom budžetu za koji se očekuje da bude usvojen u narednih desetak dana, do kraja novembra.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad