Šešelj predstavio svoju knjigu o "govoru mržnje" kao zločinu

Regija 28. apr 201522:49 > 22:56
TANJUG/Zoran Žestić

U svečanoj sali Skupštine Stari grad u glavnom gradu Srbije, haški optuženik i predsjednik Srpske radikalne stranke predstavio je svoju novu knjigu, koju je pisao dok je bio u pritvorskoj jedinici u Ševeningenu, pod naslovom "Govor mržnje kao zločin protiv čovječnosti".

Govoreći da je ideju za svoj “naučno-istraživački projekat” dobio proučavanjem anglosaksonskog prava i svih sudskih postupaka vođenih pred Haškim tribunalom, Šešelj je rekao:

pročitajte jošc

“Ovo je već druga moja knjiga o govoru mržnje, koji Haški tribunal pokušava da inauguriše kao novi zločin progona, odnosno novo krivično djelo unutar zločina protiv čovječnosti”.

Navodeći da kod većine evropskih zemalja, koje su uvele zatvorske kazne za zločin govor mržnje, one mogu biti najviše do godinu dana, Šešelj kaže da su u krivičnom pravu Srbije za ovaj zločin propisane kazne nekada bile 10 godina, a da su devedesetih smanjene na pet godina.

 Objašnjavajući skupu od par stotina simpatizera Srpske radikalne stranke šta je govor mržnje, Šešelj je naveo:  
“Po međunarodnom pravu, govor mržnje je isijavanje agresivne mržnje prema nekome samo zbog toga što pripada drugoj rasi, drugoj naciji i drugoj vjeri. Samo je to u pravnom smislu govor mržnje. Ako ja nekoga mrzim zato što pripada drugoj naciji, onda je to govor mržnje” i dodao:

“To kod mene nisu mogli da nađu, jer nikada nisam nikoga mrzio zato što je muslimanske vjeroispovijesti, čak, naprotiv, ja veoma poštujem i volim našu braću Srbe muslimanske vjeroispovijesti, mnogo volim i poštujem našu braću muslimane u Iraku, Siriji, Alžiru, Libiji… Ni bosanske muslimane, koji ne žele da budu Srbi, ja ne mrzim zato što su muslimani, nego zato što su se oružjem u rukama digli protiv Srba i htjeli da otcijepe BiH i dio srpskog naroda povedu sa sobom.”

Ponavljajući da se neće dobrovoljno vratiti u Hag i da će “morati da ga nose na aerodrom” te da se nada da će, i ako ga vrate, rejting Srpske radikalne stranke porasti i da će se “probiti medijski mrak u Srbiji”, Šešelj je rekao:

“Bolje je i kada nas napadaju, nego kad o nama šute. Najgore je kada šute. S vremena na vrijeme treba napraviti nešto da bi novinari pisali, što bih se ja osvrtao na Stašu Zajović da nisam bio siguran da to mediji ne mogu prešutiti. E, mi ćemo se postarati da bude još paljenja neprijateljskih zastava, trudit ćemo se da zagorčamo život i Tomislavu Nikoliću i Aleksandru Vučiću.”

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju optužio je u januaru 2003. godine Vojislava Šešelja da je podsticao zločine protiv čovječnosti i za kršenje zakona i običaja ratovanja na području Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Vojvodine. Optužen je da je “govorima i izjavama doprinio da se kod izvršilaca stvori odluka da počine navedene zločine”.