Efekat taksi – poskupljenje životnih namirnica na Kosovu za 129 posto

Regija 21. nov 201917:19 > 19:28
N1

Tačno je godinu dana otkako je Priština uvela taksu na robu iz centralne Srbije i Bosne i Hercegovine. Šteta koju je pretrpjela srpska privreda mjeri se stotinama miliona eura. Odluku koju je prethodna vlast u Prištini tvrdoglavo branila, buduća ipak planira da ukine - bar prema najavama kandidata za premijera Albina Kurtija.

Da li je taksa od 100% na srpsku robu, postigla bilo kakav efekat – pitanje je koje se postavlja na godišnjicu od njenog uvođenja. Oni koji su je uveli obrazlažu ovaj potez namjerom da se pokaže da je Kosovo u stanju da donosi teške oduke kad je u pitanju Srbija.

U ovom kontekstu se kao, pozitivan efekat, navodi i promjena svijesti kod građana Kosova prema nekorišćenju srpskih proizvoda i njihovu zamjenu sa proizvodima iz drugih zemalja. Ipak, ima i poznavalaca koji smatraju da taksa nije postigla bilo kakav efekat.

N1

Cilj je, kako kažu, bio populizam, a ne razvijanje privrede i privatnog sektora.

“Ovom taksom su direktno pogođeni građani Kosova. Danas imate inflaciju od 5,5%, poskupljenje životnih namirnica za 129%, imate Kosovo kao sedmu najskuplju državu u regiji. Na kraju krajeva ako imate ovakve faktore, kako možete da tvrdite da je to bila dobra ekonomska odluka”, pita Safet Đerđaliju, privredni analitičar.

Uvođenje takse je prije godinu dana počelo sa 10 posto kako bi odmah nakon toga bilo povećano na 100%, a kao glavni razlog za ovaj postupak, prema zvaničnicima, bila je agresivna međunarodna kampanja Srbije protiv nezavisnosti i učlanjivanja Kosova u međunarodne organizacije.

N1

  “Taksa je uvedena kako bi se pokazali mišići, kao i da se spriječi Srbija u lobiranju protiv Kosova. U međuvremenu, mi smo imali kontinuirane izjave Srbije da je Kosovo nastavilo da gubi priznanja, da je jos više izolovano. Čak je bilo i manje posjeta međunarodnih zvaničnika. Dakle, nije tačno da je taksa pokazala neki veliki efekat u političkom smislu”, ističe Zekirija Šabani,  analitičar.

Prema kosovskim carinama izvoz Srbije na Kosovo je pao za 430 miliona evra odnosno 99%, dok su proizvodi Srbije zamijenjeni robom drugih zemalja.

Ostaje da se vidi koliko će taksa na uvoz Srbije biti na snazi i da li će nova vlada ponovo otvoriti kosovsko tržiste za srpsku robu.

Ono što smo mogli čuti je da će se tražiti reciprocitet poput priznavanja kosovskih izvoznih dokumenata u Srbiji, diploma kao i drugih pitanja o kojima Kosovo i Srbija nemaju reciprocitet, nakon čega bi taksa bila ukinuta. Za to vrijeme dijalog između dvije strane je u potpunoj blokadi i teško je očekivati da će biti obnovljen prije formiranja nove vlade u Prištini, odnosno sljedećih parlamentarnih izbora u Srbiji u prvoj polovini naredne godine.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad