Dan nakon što je američko Ministarstvo finansija objavilo da je na crnu listu zbog trgovine oružjem i korupcije dodato više imena državljana Srbije i kompanija, povezanih sa Slobodanom Tešićem, poslanica Marinika Tepić objavila je, kako je rekla, notu upozorenja Ambasade SAD u kojoj piše da je Tešić prijetnja po međunarodnu stabilnost i bezbjednost. Dok ona pita zašto šef diplomatije i predsednik države nisu reagovali, u Ministarstvu spoljnih poslova za N1 kažu-to nije nota, ali ne demantuju da se sa Amerikancima razgovaralo o Slobodanu Tešiću.
“Ovo je nota upozorenja ambasade SAD našoj državi, koja je prije više mjeseci lično uručena ministru spoljnih poslova Ivici Dačiću”, tvrdi Marinika Tepić, potpredsjednica Stranke slobode i pravde, pokazujući papir.
Nije bilo dovoljno što su ga 2017., zbog trgovine oružjem i korupcije, stavili na svoju crnu listu, Amerikanci su Srbiju nedavno, tvrdi Tepić, morali i diplomatski da upozore na Slobodana Tešića.
“Izričito se navodi, citiram: da je djelovanje Slobodana Tešića direktna opasnost po međunarodnu stabilnost i bezbjednost. Shodno tome, kažu iz ambasade, i dalje smo zabrinuti zbog nivoa pristupa i uticaja ovog lica u političkom sistemu Srbije”, navela je.
Tepićeva je upitala zašto su šef diplomatije i predsjednik države tu notu prećutali, zašto je izostala reakcija? Mi smo pitanje prenijeli, a iz Ministarstva spoljnih poslova odgovorili da je neistina da su Amerikanci Dačiću uručili notu.
“O temi Slobodana Tešića razgovorano je u avgustu po svojevrsnim tezama – talking points o izvoznoj kontroli, što čak nije ni u formi non paper, a kamoli nekakve note. Naši državni organi su odgovorili non paper-om u redovnoj komunikaciji, kao i po mnogim drugim pitanjima o kojima razgovaramo”, odgovorili su iz Ministarstva spoljnih poslova.
Dakle u pitanje se dovodi forma, ne i razgovor o Tešiću.
“S obzirom na to da se na ovako visokom nivou razgovara o jednom srpskom državljaninu koji se bavi jednim ozbiljnim poslom kao što je trgovina oružjem, da je to očigledno neki problem. Ne bi se ni američke institucije niti srpsko Ministarstvo spoljnih poslova bavilo nekim bez razloga. To znači da imamo građanina pod upitnim pitanjem koji potencijalno može da predstavlja problem između Beograda i Washingtona”, ocjenjuje novinarka CINS-a Anđelka Milivojević.
A prije 24 sata Ministarstvo finansija SAD bavilo se Tešićem i njegovim kompanijama, između pasusa posvećenih kambodžanskim i venecuelanskim trgovcima oružjem. Sankcije uvedene za još devet ljudi koji su djelovali, ili su se pretvarali da djeluju, direktno ili indirektno u njegovo ime.
Tešić je, stoji u saopštenju, nastavio da se bavi trgovinom oružjem i da radi kao tihi partner u kompanijama koje je posjedovao ili kojima je rukovodio.
“Slobodan Tešić sada kontroliše mnoge, ako ne i sve aspekte dnevnih operacija tih kompanija, uključujući posredovanje i nalaženje novih poslovnih mogućnosti, mada se oslanja na svoje saradnike od povjerenja da potpisuju ugovore i njihova imena se nalaze na svim javno dostupnim dokumentima”, navelo je američko ministarstvo.
Tepić je danas ponovila i pitanja Zašto je Slobodan Tešić koji je, kako kaže, sponzor naprednjaka i kome je predsjednik države obezbijedio poslove u trgovini naoružanjem, ponovo dobio diplomatski pasoš i zašto tužilaštvo i pored svih njenih dosadašnjih navoda o Tešiću ne reaguje.