Podgorica spremna za dijalog o zakonu, Vučiću poručeno da ne dolazi u Crnu Goru

Regija 13. jan 202017:46 > 19:38
RETUERS/Antonio Bronic

Crnogorska Vlada poručuje da je spremna da otpočne dijalog sa svim vjerskim zajednicama o primjeni Zakona o slobodi vjeroispovijesti, dok istovremeno ambasada te zemlje u Beogradu nezvanično najavljuje da će se oglasiti krajem ove sedmice. Predsjednik Srbije kaže da je uvijek spreman za razgovor sa Đukanovićem, ali da je svjestan toga da su im stavovi različiti.

Može li se i kada premostiti razlika između ove nedavno poslate poruke iz Nemanjinog grada u Podgorici i poruke koja danas stiže iz Karađorđeve u Podgorici, sa adrese crnogorske vlade, a glasi – zakon je usvojen da bi svi imali jednako pravo da, po svojoj savjesti, budu ili ne budu vjernici bilo koje vjeroispovijesti.

Vlada Crne Gore spremna je da, bez odlaganja, otpočne dijalog sa svim vjerskim zajednicama o primjeni Zakona o slobodi vjeroispovijesti. Sa Mitropolijom crnogorsko-primorskom je spremna da razgovara i o uslovima pod kojima bi mogao biti zaključen temeljni ugovor, čim Mitropolija iskaže spremnost za ovom vrstom dijaloga.

A srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić najavljivao je uoči praznika aktiviranje svih diplomatskih mehanizama kojima se, kako je tada rekao, neće rušiti mostovi između dvije države, ali neće ni praviti dogovor na štetu Srba. Dokle je najviši nivo stigao u smirivanju tenzija.

“Ja sam uvijek spreman da razgovaram sa Đukanovićem, ali stav po ovom pitanju neću promijeniti, kao što sam uvjeren da ni on neće promijeniti svoj. Različito gledamo na stvari, a moja je obaveza da brinem o 28,73 posto srpskog življa. Tenkovima da idem na Crnu Goru neću i vrijeme gluposti i neodgovornosti srpske je davno prošlo”, rekao je Vučić.

Vučić posebno podvlači da je Crna Gora jedina zemlja, u kako je objasnio bližem i daljem okruženju, koju nije zvanično posjetio. Put na Badnji dan je otkazan, a među onima koji su Vučiću poručili da ne dolazi bio je i rektor cetinjske bogoslovije.

Otac Gojko Perović kaže prvi razlog bio je da praznik Božić ne padne u drugi plan, a postojao je i drugi razlog.

 “Baš tih dana su počinjali ti naši protesti i mi smo imali potrebu da pokažemo istinu, a istina je da se radi o nekom našem unutrašnjem autentičnom problemu kao građana Crne Gore sa nakaradnim zakonom i bilo bi štetno da se njegov dolazak tumači tako da sve to drugo što se dešava da smo mi kao vjernici i građani Crne Gore eksponenti bilo kakve politike iz okruženja”, kazao je.

A grupa studenata sa Beogradskog univerziteta tvrdi da je upravo vlast u Beogradu jedina šansa za, kako kažu, kršenje prava Srba u Crnoj Gori. Donijeli su pismo u Predsjedništvo i MSP-u u kome piše: otkazati gostoprimstvo crnogorskim diplomatama u 40 srbijanskih ambasada širom svijeta, pokrenuti pitanje Zakona pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih nacija i Vijećem Evrope i proglasiti ambasadora Tarzana Miloševića personom non grata. Kažu i da će u petak mirno protestovati i da su za to dobili podršku SPC-a.

“Zanima nas stav srpske crkve ovdje u Beogradu, zanima nas stav srpskih institucija, nas ne zanima stav Đukanovića, on je izdao interese i stavove koje je ranije zastupao, nekada je bio Srbin danas je Dukljanin“, rekao je Nemanja Vučković iz Studentskog kluba Pravnog fakulteta.

Na novogodišnjem prijemu u MSP-u, raspoloženi domaćin, srbijanski šef diplomatije, nije bio raspoložen za teške diplomatske teme. Prijemu je prisustvovao i crnogorski ambasador u Beogradu Tarzan Milošević, a nezvanično ambasada planira da se oglasi krajem sedmice.

A malo prije ponoći kod Hrama Svetog Save održat će se molitveni skup za početak Nove godine po julijanskom kalendaru, ali kako stoji u najavi i skup podrške “narodu u Crnoj Gori, Kosovu i Metohiji i u svim srpskim krajevima”.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad