Koje mjere bi nadležni mogli da preduzmu zbog zagađenja?

Regija 13. jan 202020:29 > 20:29
N1

"PM čestice 10 i 2,5 predstavljaju mješavinu čađi, dima i prašine i toliko su sitne da ulaze u disajne puteve, a mogu da prodru u krvotok, a kače se na njih i neki teški metali. Izazivaju probleme s disajnim putevima i kardiovaskularne probleme", objasnio je Ognjan Pantić iz Koalicije 27, odnosno Beogradske otvorene škole.

On je naglasio da su podaci o stopi prijevremene smrti zastrašujući.

“Kada pogledate podatke SZO iz 2016, kombinovanao zagađenje ambijentalnog vazduha i unutrašnje zagađenje prouzrokuje 11.500 prijevermenih smrti u Srbiji. Najnovija analiza urađena prošle godine u 11 gradova pokazuje da se samo od PM 2,5 čestica na nivou Srbije dešava oko 3.600 prijevremenih smrti, od čega je 1.800 u Beogradu, a skraćen životni vijek se mjeri u stotinama hiljada godina i to su zabrinjavajući podaci”, rekao je on.

On kaže da podatke o stanju vazduha možemo da vidimo na stranicama Agencije za zaštitu životne sredine i da oni pokazuju da je vazduh prekomjerno zagađen.

“Preventivne mjere poput maske i šala samo kratkoročno mogu da budu efektne. Maske ne mogu da se kupe u svakoj apoteci, jedino u nekim prodavnicama za zaštitu na radu, one se moraju održavati, moraju se mijenjati filteri ili su za jedno nošenje. Građani da prate uputsva Zavoda za zdravlje, da skrate vreme boravka napolju kad je zagađenje, da provjetravaju prostorije”.

Što se tiče mjera koje bi nadležni mogli da preduzmu, one mogu biti različite.

“Kratkoročne – saobraćaj, da se uvedu zone gdje je saobraćaj zabranjen, zatim zabrana uvoza određenih starih automobila, ali sve te mjere koje pogađaju građane individualno moraju da prate mjere poboljšanja javnog prevoza i biciklističkih staza. Sprovođenje mjera koje adresiraju najveće zagađivače. PM čestice dolaze iz energetskog sektora. Domaćinstva u Srbiji koriste drva i ugalj, treba pomoći građanima da prevaziđu tu situaciju, zamjena neefikasnih šporeta, promjena izolacije”.

Pantić smatra i da je neke mjere već trebalo preduzeti.

“Fali nam strategija zaštite vazduha. Strategija je bila preporuka još iz 2014, lokalne samouprave nisu sve usvojile strategiju kvaliteta vazduha. Baziramo se na lignitu kao resursu, imali smo obavezu da izradimo plan smanjena emisija, to nije urađeno. Kasnimo s brojnim merama koje je trebalo da preduzmemo. Naše tremoelektrane imaju prema zvaničnim podacima i istraživanjima 6-7 puta veće emisije od dozvoljenih”.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad