"Naši direktori su Srbi, Crnogorci, Bošnjaci… nije bitno kojim jezikom govore"

Regija 07. feb 202017:32 > 19:51
Screenshot

Usvajanje zakona o vjerskim slobodama i položaju vjerskih zajednica podigao je tenzije u Crnoj Gori, ali i na relaciji Beograd - Podgorica. Nakon srbijanskog ministra spoljnih poslova, i ministar zdravlja doveo je u pitanje status državljana Crne Gore u Srbiji izjavom koju mnogi ocjenjuju diskriminatorskom. Analitičari podsjećaju na tragične posljedice prakse prebrojavanja krvnih zrnaca.

Nakon Ivice Dačića koji je postavio pitanje prava na državljanstvo Srbije, građana koji su porijeklom Crnogorci, a koji podržavaju poteze vlasti u Podgorici, ministar zdravlja Srbije postavio je pitanje zapošljavanja i postavljanja na rukovodeće funkcije građana iz Crne Gore.

“Mi u Crnoj Gori nemamo nijednog direktora ili bilo šta da se izjašnjava da je kao Srbin, a mi ovdje na mnogo vodećih mjesta imamo te Crnogorce koji nisu još ni srpski naučili. Ne znaju srpski da pričaju”, rekao je Zlatibor Lončar.

Novinar: Ima li ih i u zdravstvu?

Lončar: Pa, gledam da ih nema. Gledam da ih nema, jel’ mislim da Srbija ima dovoljno onih koji znaju srpski da pričaju koji zaslužuju da budu.

Danas, međutim, Lončar tvrdi da on nikoga ne diskriminiše.

“Svi znaju da ja nisam čovjek koji mrzi i koji, ne daj Bože, nekog bi diskriminisao. To apsolutno ne stoji, ali mi živimo u vremenu u kojem svaka izjava je podložna manipulaciji, spinovanju, vađenju iz konteksta, tako da to u tom kontekstu pogledajte”, rekao je Lončar.

U međuvremenu, na izjavu Lončara od srijede, reagovala je povjerenica za zaštitu ravnopravnost Brankica Janković osuđujući je kao diskriminatorsku i uvredljivu.

“Janković ističe da je ovakav stav u suprotnosti sa Ustavom i principima ravnopravnosti svih građana i građanki. Naime, Ustav propisuje da je zabranjena svaka diskriminacija, a naročito, između ostalih, po osnovu nacionalne pripadnosti…, dok Zakon o zabrani diskriminacije propisuje zabranu diskriminacije nacionalnih manjina na osnovu nacionalne pripadnosti, etničkog porijekla, vjerskih uvjerenja i jezika”, navodi se na sajtu poverenice.

Aleksandar Popov iz Centra za regionalizam ocijenjuje da je jako opasno živjeti u državi u kojoj visoki zvaničnici daju izjave u kojima ima puno elemenata netrpeljivosti prema pripadnicima drugih naroda.

“Mene ovo neodoljivo podsjeća na vremena koja nisu davno iza nas, u kojima su mnogi ljudi stradali ili su bili diskriminasni jer su imali pogrešna krvna zrnca”, kaže Popov.

Popov pita gdje je kraj.

“Da li će biti nepodobni sad i oni koji govore drugačijim političkim jezikom koji oni ne razumiju. Da li će se preduzimati i neke druge, direktnije ili oštrije mjere prema onima koji su nepodobni politički iili nacionalno”, rekao je Popov.

Crnogorska partija sa sjedištem u Srbiji pozvala je predsjednicu Vlade Anu Brnabić da smijeni ministra Lončara, a kao reakciju na njegovu izjavu Vlada Crne Gore na svom Twitter nalogu postavila je snimak u kojem jedan za drugim govore srpski i crnogorski ministar zdravlja.

“U Crnoj Gori, u našem zdravstvenom sistemu, nema nepodobnih kada je jezik, vjera ili nacija u pitanju. Direktori naših zdravstvenih ustanova i klinika su i Srbi i Crnogorci i Bošnjaci i Hrvati i Albanci. I oni govore upravo i srpskim i crnogorskim i hrvatskim i albanskim jezikom. A njih na ta mjesta preporučuju i stručnost i profesionalnost”, istakao je crnogorski ministar zdravlja Kenan Hrapović.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad