Koronavirus prijeti cijelom svijetu, a virus nacionalizama u regionu već decenijama uzima danak. Zbog čega je slučaj mladog fudbalera Ilije Ivića alarmirao javnost u Srbiji? Okidač je poziv da zaigra u reprezentaciji Kosova, koja po odluci UEFA, osim u finalima i eliminacijama, neće moći da nastupa protiv Srbije, Rusije i BiH. O uvredama i pritiscima nakon prihvatanja poziva govori i mladi fudbaler, ali i njegov fudbalski otac.
Za sedamnaestogodišnjaka Iliju Ivića, rođenog u opštini Gračanica, šira javnost prvi put je čula ne zato što je jedan od najtalentovanijih mladih fudbalera sa teritorije Kosova, već zato što su tabloidi u Srbiji ovako prenijeli vest da ga je u tim pozvala kosovska fudbalska reprezentacija.
“PUKLA BOMBA! On je PRVI SRBIN koji će obući dres fudbalske reprezentacije tzv. Kosova”
“BRUKA I SRAMOTA: Ovo je prvi Srbin koji je zaigrao za reprezentaciju LAŽNE države Kosovo”
“KAKAV ŠOK: Srbin prihvatio da igra za reprezentaciju tzv. Kosova”
“Ovo nikako nije smeo da uradi baš tamo, sprema mu se pakao”
I kao što to biva, naslove u tabloidima ispratile su uvrede i prijetnje na društvenim mrežama. Ilija, međutim, tome ne pridaje mnogo značaja.
“Pritisak je veliki, ali ja sve to gledam sportski, kroz fudbal. Želim da napredujem što ću pokazati na terenu i videće se sve. Neko svakako ceni moj rad, a što se tiče politike, uopšte me ne dotiču komentari, razne smicalice. Ja samo želim da napredujem, da igram fudbal i to je to”, rekao je Ivić.
Isto žele i Ilijini roditelji, uprkos tome što je njegova majka Tanja ostala bez posla. Za Glas Amerike kaže da je zvaničan razlog za otkaz u kulturno-prosvjetnom centru u Gračanici, koji funkcioniše u sistemu Srbije – tehnološki višak. Nezvanično joj je, dodaje, rečeno da je razlog upravo poziv njenom sinu da nastupi u reprezentaciji Kosova.
“Malo mi je teško stvarno da pričam o ovome, ali smatram da ništa nismo pogrešili. Zaista ništa. Jer kada mogu pojedini ljudi da rade u institucijama svim kosovskim, počevši od poslanika, pa nadalje do najnižih instanci, smatram da nismo zaista ništa pogrešili i da želimo da pružimo maksimalnu podršku. Ovo je sport, ovo nije politika”, kazala je Tanja Ivić za Glas Amerike.
Iako neko smije, a neko ne smije da “igra” u taboru koji Srbija zvanično ne želi da prizna, sličan epilog očekuje i Ilijin otac.
Sportski direktor prištinskog kluba “Fljamurtari” objašnjava da je za Ivića taj klub bio logičan izbor jer je u njemu počeo da igra kao dijete, da bi potpisao profesionalni ugovor i stigao do prvog tima.
“Momci su ga prihvatili odlično, treba biti iskren i reći da je i on dosta vaspitan momak, ali mislim da uplitanje politike u sport je nešto što ne bi trebalo da se desi”, kaže Arbnor Morina, direktor kluba Fljamurtari.
Jer je, objašnjava Morina, sport univerzalna vrijednost i nije ničija svojina.
“Tako da niko nema pravo da bilo koga sputava u svom razvoju i svojim snovima”, dodaje Morina.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad