U Srbiji 60 zdravstvenih radnika pozitivno: "Suzbiti ulazak virusa u bolnice"

Regija 06. apr 202016:26 > 16:28
Tanjug / Vlada Srbije / Slobodan Miljević

U Srbiji je testirano 868 zdravstvenih radnika, 160 njih je bilo pozitivno, rekla je zamjenica direktora Instituta "Batut" Darija Kisić Tepavčević. Sad se vidi jasno da su među prioritetima zdravstveni radnici, ulazak virusa u bolnice je sasvim moguć i to treba što pre suzbijati, rekao je epidemiolog Predrag Kon na konferenciji za novinare. Kazao je i da se broj testiranih osoba povećava iz dana u dan.

Kisić Tepavčević je rekla da u ukupnoj strukturi oboljevanja od COVID-19 zdravstveni radnici čine 8,3 odsto oboljelih.

Kon je potvrdio ulazak koronavirusa u Institut za kardiovaskularne bolesti “Dedinje” , navodeći da se radi o slučajevima inkubacije kod pacijenata, koji su nakon operacije razvili temperaturu, a posle je otkiveno da su pozitivni na virus.

Nakon toga je testirano 257 osoba i 67 zdravstvenih radnika je pozitivno, i 9 pacijanata. Kod pacijenata su to blage forme, kod zdravstvenih radnika u šest slučajeva su blage, a kod 61 osobe asimptomatske, odnosno nisu imali znake bolesti, precizirao je on.

„To je nova situacija, rapravljaćemo o tome na kriznom stabu, gde je potrbno doneti nove odluke u vezi sa testiranjem“, kazao je.

Svi pozitivni se udaljavaju sa posla, donose se nova rješenja u tim situacijama, rekao je, utvrđuje se prvo da li je bilo bliskog kontakta, ali za one koji nisu mogli da dođu u kontakt sa oboljelima, nema razloga ni da se testiraju, pogotovo ako nemaju tegobe, objasnio je on.

Kon je naveo da je jedina moguća opcija je da je pacijent prenio zarazu u bolnici, jer se bolest ispoljila nakon operacije pacijenta.

Odgovarajući na pitanja novinara, rekao je i da su svi zdravstveni radnici u KBC Dedinje koristili zaštitnu opremu i da to piše u izveštaju.

On je rekao i da je Milovan Bojić, direktor Instituta, tražio da se od sad svi tretiraju kao sumnjivi prilikom operacija, ali da će krizni štab morati da se bavi tim pitanje i utvrdi kakve su mogućnosti za snabdijevanje opremom.

„Pitanje jeste kako ćemo znati da li su ušli u bolnicu pacijenti u inkubaciji ili ne, odgovor je – nećemo znati. Ako se svi testraju u fazi inkubacije može da se desi da su lažno negativni“, kazao je.

Kako je dodao, na te situacije “moramo što brže da se adaptiramo, ništa drugo nam ne preostaje.”

Upitan da li je moguće da je ljekar koji se vratio iz Beča zarazio pacijente u tom institutu, on je rekao da je moguće da su zdravstveni radnici povezani sa njim, ali da je nemoguće je da su pacijenti vezani za tog ljekara jer je on odsutan duže vreme nego što su oni bili primljeni.

„Nisu imali dovoljno vremena da razviju simptome da su se zarazili u bolnici, inkubacija je duža od toga“, kazao je.

Rekao je i da je vjerovatnije da je više zaraženi pacijenata ušlo u bolnicu koji nisu imali simptome.

„To je ono što kažemo da više ne možemo da pratimo, apsolutni prioritet nam je sad sa sačuvamo zdravstvene radnike koji će prvi biti ispitivani, pogotovo oni koji su bili u kontaktu ili imaju bilo kakve simptome“, naveo je.

Kisić Tepavčević je rekla da je u Nišavskom okrugu do juče testirano 280 zaposlenih u zdravstvenim ustanovama, nakon čega je ustanovljeno da je njih 54 bilo pozitivno na korona virus, pri čemu je od tog broja 29 lekara i 18 medicinskih sestara, dok njih sedam nisu zdravstveni radnici ali rade u zdravstvenim ustanovama.

“Većina zdravstvenih radnika , njih 27, je iz Kliničkog centra Niš, u Domu zdravlja u Nišu je ukupno sedam pozitivnih, dok imamo pojedinačne brojeve u drugim zdravstvenim ustanovama”, rekla je.

Ona je rekla da je “u ovom momentu pet zdravstvenih radnika sa ove teritorije hospitalizovano, četiri zdravstvena radnika su smeštena u privremenu bolnicu u hali “Čair”, dok su 32 zdravstvena radnika u ovom mometu u izolaciji gde čekaju rezultate drugog kontrolnog testa, nakon što je prvi bio negativan”.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad