Poslanica u Evropskom parlamentu Tanja Fajon je izjavila za N1 da se "iskreno nada" da u Srbiji ne postoji politička snaga ili odgovorni političar koji bi koristio situaciju oko koronavirusa za sakupljanje političkih poena. Fajon kaže i da je kritikovala odluku Vlade Srbije, koja je ubrzo ukinuta, da sve informacije o koronavirusu budu iz jednog centra, jer je to vidjela kao "najavu mjera za uvođenje cenzure".
“Kao nekadašnja novinarka ja sam to vidjela kao ograničavanje slobode medija i slobode izražavanja. Bilo je i hapšenja novinarke, što isto smatram pogrešnom odlukom. Sljedeći dan je ta odluka ukinuta”, podsjeća Fajon.
Ona dodaje da prati šta se dešava i to ne samo u Srbiji, navodeći primjer Mađarske gdje premijer Viktor Orban, kako kaže, ima danas neograničena ovlaštenja zbog koronavirusa.
Fajon ističe da neke zemlje, uvođenjem vanrednih mjera, “pogoršavaju demokratiju, vladavinu prava i slobodu medija”.
Odgovarajući na pitanje da li vladajuća stranka u Srbiji koristi krizu za političku kampanju, Fajon kaže da se iskreno nada da ne postoji politička snaga ili odgovorni političari koji bi koristili situaciju za ubiranje političkih poena. “To nije situacija gdje bi političari, ili s jedne ili s druge strane, tražili korist. Danas smo svi zajedno odgovorni da nađemo rješenja za građane”, rekla je Fajon.
Govoreći o Srbiji, Fajon je rekla da je povodom privođenja Ane Lalić dobila dosta poruka zabrinutih srpskih građana i političkih partija i da je zato i reagovala.
“Zadovoljna sam što je ta mjera povučena, to je možda bio i naš pritisak. To je nešto gdje vidim da je možda i spoljni pritisak nekad potreban da se ukaže kako mjera ne bi išla u pravcu ograničavanja demokratije i slobode medija”, rekla je ona.
Fajon kaže da je bila zabrinuta zbog izjava srpskog predsjednika da Evropska unija (EU) ne pomaže Srbiji i glorifikacije Kine i Rusije zbog podrške i pomoći Srbiji.
“Ali treba znati da je finansijska podrška EU puno veća. Krajem prošle nedjelje u Beogradu je potpisan sporazum o dodjeli bespovratnih sredstava vrijedan skoro pet miliona eura kao pomoć Srbiji u borbi protiv Covida-19. To je samo dio 93 miliona eura finansijske potpore Srbiji”, navodi Fajon.
Pandemija koronavirusa, dodaje Fajon, predstavlja veliki test za EU – za njen opstanak i solidarnost odnosno koliko će Unija biti u budućnosti složna i jaka.
“Imamo otvorena pitanja oko demokratije, vladavine prava, slobode medija, kakve će biti ekonomske i socijalne posljedice, koliko će biti tu solidarnosti. Neću biti pesimista, imam osjećaj da postoje lideri koji su svjesni da je u pitanju opstanak mira i stabilnost u evropskoj cjelini. Biće života nakon pandemije”, navodi Fajon.
Fajon dodaje da se ona i dalje bori za slobodu kretanja za sve građane, uključujući i građane Zapadnog Balkana.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad