Pojedini testirani građani Srbije kažu da danima ne dobijaju odgovor nadležnih da li su zaraženi ili ne. Ima i onih koji tvrde da su im rezultati izgubljeni, pa su morali ponovo na testiranje. Ni tih rezultata, kažu za N1, još nema. Za to vrijeme, stručnjaci koji svakodnevno na konferenciji u 15 sati saopštavaju podatke o epidemiji, priznaju da jeste problem to što rezultati građana kasne, precizirajući da je 20 odsto rezultata starije od 24 sata od momenta uzimanja uzorka.
Jedan suprug i otac dvomjesečne bebe kaže da preživljava pakao. Jer danima ne zna da li mu je porodica zaražena korona virusom. Supruga mu je zbog lošeg zdravstvenog stanja, prvi put na Infektivnoj klinici testirana 6. aprila. Tog dana, ljekari su joj, kako tvrdi sagovornik N1, dali terapiju i poslali je kući. Međutim, nakon pet dana, po dolasku na kontrolu, i dalje nije dobila odgovor da li je pozitivna.
“Tu saznajemo, supruzi se saopštava da je bris koji je uzet na virus COVID-19, zagubljen i da mora ponovo da se testira, međutim, usled toga što njoj stanje nije bilo ni malo bolje, čak joj je bilo gore, još veća upala pluća je bila, nju odlučuje doktorka iz Infektivne klinike da smesti u KBC ‘Dragiša Mišović’. Međutim, još jedan dodatni problem, mi imamo bebu, sina od dva meseca, koji takođe u toku nedelje dobija urinarnu infekciju. Nakon što je to supruga rekla doktorki, ona odlučuje da ih oboje smesti u KBC ‘Dragiša Mišović'”, priča Miloš Čančar.
U petak, prije dolaska u bolnicu, majka je ponovo testirana, a beba, dan poslije. Ipak, ni ti rezultati testiranja još nisu stigli.
“Danas je deveti dan kako mi nemamo rezultat da li je supruga pozitivna na virus, da li nije pozitivna, danas je četvrti dan kako je beba testirana, mi takođe nemamo nikakvu informaciju, niko ne daje odgovore na pitanja. Vrhunac svega je da je od subote popodne, nako što je mala beba testirana u sobi pored došla devojka koja je potvrđena virusom, gde supruga sa bebom deli zajedničko kupatilo sa tom devojkom”, izjavio je Čančar.
Šta će nadležni preduzeti kako bi pacijenti u potpunosti bili zaštićeni i zašto pojedini ne dobijaju rezultate, odgovor na ta pitanja iz bolnice “Dragiša Mišović” za N1 nije stigao.
I dok se čekanje rezultata na korona virus za neke pretvorilo u vječnost, ima i onih građana koji su, kako tvrde, testiranje čekali više od 20 dana, jer testova nije bilo.
“U domu zdravlja u Topličinom vencu testirao sam se prošle srede, rečeno mi je da će biti gotovi u roku od 48 sati, da ih pozovem u petak, ja sam ih pozvao u petak, oni su mi rekli da još nisu gotovi rezultati. U međuvremenu pozvao sam u ponedeljak, rečeno mi je da nisu gotovi, zvao sam i danas i dalje nisu došli rezultati i rekli su mi da ne zovem više i da će mi oni sami javiti”, rekao je Željko Živković.
A da višednevno čekanje rezultata u borbi protiv epidemije predstavlja problem, priznaje i struka. Uprkos tome, nisu precizirali zbog čeka kasne.
“Znamo da je pravovremeno dobijanje rezultata jedan od značajnih karika u borbi protiv ove bolesti i mi smo uočili da je ovo značajan problem, ali nadamo se da će u narednom periodu da ga bude što manje, a nadamo se da ga neće biti uopšte”, izjavila je zamjenica direktora Instituta “Batut” Darija Kisić Tepavčević.
Dok se ne riješi problem dobijanja rezultata testiranja na vreme, raste broj onih koji ne znaju da li su zaraženi ili ne. Neki od njih su u kućnoj izolaciji sa svojim porodicama, dok se pojedini nalaze na bolničkom liječenju.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad