Dok iznad stanara gore baklje, a mladići se šetaju ulicama – šta radi policija?

Regija 02. maj 202019:08 > 21:24
Printscreen

Da li za sve važi zabrana kretanja? Kažnjavaju li se oni koji pale baklje nad domovima građana? Kako su razglasi udarili na šerpe i gdje je širom Srbije prethodnih večeri bila policija?

Zbog izlaska tokom zabrane kretanja srbijanska policija do sada je kaznila sedam hiljada građana. Među njima je bilo i penzionera, koji su odšetali nešto dalje nego što je propisano, ali i tinejdžera koji su se pravdali da su zbog simpatija morali da izađu. 

Da li će se na spisku za kažnjavanje naći i tridesetak mladića koji su u pola devet uvečer opkolili jednu od ulica u niškoj opstini Palilula? Da li je policijskom radaru promakla skupina ljudi u kapuljačama, o kojima je novinarka Južnih vijesti Gordana Bjeletić izvještavala uživo.

“Zvali su nas stanari koji kažu da nije bezbijedno, te nisu dozvolili aktivistima da pale baklje i stave razglase na krovove njihovih zgrada”, izvjestila je novinarka Južnih vijesti.

Među okupljenima bio je i predsjednik opštine Palilula Ždrale koji je, kasno u noć, poslao i saopštenje s ovim obrazloženjem.

“Gradska opština Palilula obavještava javnost da je poslije sinoćnjih verbalnih napada i vrijeđanja koje su volonteri Palilule, Medijane i Panteleja doživjeli od nepoznatih mladića, obustavila podjelu robnih paketa pomoći penzionerima kod Starog groblja”, stoji u saopštenju.

Ako je vjerovati saopštenju, paketi pomoći dijele se kasno u noć, a pojedini ljudi, koji se vide na snimku imali su, kao volonteri, dozvole za kretanje. Na dozvolu su se, prema riječima građana, pozivali i slično obučeni mladići u Novom Sadu, za koje se pretpostavlja da su sa krovova nezavršenih zgrada palili baklje.

Dok baklje gore iznad glava stanara, a grupe sa kapuljačama se šetaju ulicama tokom policijskog sata, sve glasnije odjekuje i pitanje: Gde je policija? Narodni poslanik Balša Božović, tragajući za ministrom Stefanovićem, pozvao je i 192.

“Zabrinut sam da mu se nije nešto dogodilo, huligani u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, pale baklje na krovovima, ugrožavaju bezbijednost stanara, a od njega ni traga ni glasa”, kaže Balša Božović.

Da ministar nije nestao, postalo je jasnije nekoliko sati kasnije, kada je agencija Tanjug objavila da je obišao vatrogasce i dodijelio im pomoć, a onda se oglasio i na Tvitteru. Građane uvjerava da policija svoj posao ne radi selektivno.

“Policijski službenici će intervenisati, bez obzira na sve maliciozne komentare, dokumentovat će svaki slučaj i o tome obavještavati nadležna tužilaštva i sudove, koji će odlučivati o daljem postupanju”, objavio je Stefanović.

Obavještava li policija tužilaštva o bakljama na krovovima – republička javna tužiteljica Zagorka Dolovac na pitanje N1 ne odgovara.

Međutim, predsjednica Prekršajnog suda u Beogradu, Olivera Ristanović, za Insajder kaže da prethodnih dana policija sudu nije privela nijednu grupu građana zbog kršenja policijskog sata. Dodaje, cijele prethodne sedmice bilo je duplo manje prijava za kršenje zabrane kretanja u toku policijskog sata, u odnosu na sve sedmice ranije.

O kršenju zabrane kretanja govorio je i predsjednik.

“Ja sam siguran da će nadležni državni organi preduzeti sve mjere, postoje novčane kazne od 50 do 150 hiljada dinara i da će sve prekršioce, bez obzira na to koga politički podržavaju ili ne, kazniti”, rekao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Oni koji srbijanskog predsjednika ne podržavaju, svake večeri, poslije aplauza za zdravstvene radnike, u osam i pet, lupaju u šerpe. Uživo.

U pola devet uvečer, kreću i oni koji su na strani Vučića. Samo, na plejbek.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad