"Razračunavanje" Vučića i Drobnjaka oko cijene puta

Regija 06. jun 202019:21 > 20:20
Tanjug

Koliko košta izgradnja kilometra puta u Srbiji? Iz polemike predsjednika države Aleksandra Vučića sa v.d. direktorom Puteva Srbije Zoranom Drobnjakom, čuli smo da je to pet miliona eura. Ministrica građevine Zorana Mihajlović kaže za N1 da je svaki put različit i da ne može da se nagađa da li je to pet ili deset miliona. A koliko je, prema procjenama stručnjaka iz njenog kabineta, nije navela.

Licitacija o kilometraži u kojoj su učestvovali prvi čovjek države i Puteva Srbije bila bi već viđena predstava sa ova dva aktera da nisu došli i do troškova izgradnje kilometra puta.

Vučić: Pitam te koliko će da košta brza cesta do Pazara?

Drobnjak: 90 puta, četr'… 500 miliona!

Vučić: 500 miliona? Pa 90 puta pet je 450 miliona, nije 500! Kako si odmah 500 dodao?

Drobnjak: Da, ali koliko ima mostova i tunela?

Ovo pitanje Drobnjakovo potpuno je opravdano, saglasni su građevinski stručnjaci. Mostovi, tuneli, korita rijeka, potpuno nove saobraćajne trake ili samo “rehabilitacija” postojećih, uticaće na krajnju cijenu puta. Svemu tome prethodi izrada studija izvodljivosti i planova, navodi ministrica Zorana Mihajlović.

“Nikada se nijedan ugovor također nije potpisivao da prije toga nije postojala određena dokumentacija na osnovu koje je procijenjeno koliko nešto košta po kilometru. Tako da svaka vrsta pokušaja da se objasni kako se to nešto paušalno određuje, ja vam sad kao odgovorno lice iz Vlade Srbije kažem – ne! Mi smo ozbiljna država”, poručuje Mihajlović.

Na naše pitanje da li u Ministarstvu postoji na osnovu dokumentacije urađena, a ne paušalna procjena, umjesto odgovora dobili smo ignorisanje. U građevinskim poslovima u Srbiji ignorišu se i procjene Evropske unije, kaže inženjer Danijel Dašić.

“Mi imamo situaciju da cijena kilometra običnog magistralnog puta sa dvije trake dostiže prosječnu cijenu autoputa u toj istoj Evropi. Bilo bi vrlo dobro kada bi naša Vlada jednostavno pokazala tu računicu po kojoj oni prognoziraju da će cijena izrade tog puta biti pet miliona”, ističe Dašić.

Do milion i po eura po kilometru cijena je koja bi za naše uslove rada bila operativna, dodaje Dašić.

Prema ocijeni profesora na Građevinskom fakultetu i bivšeg resornog ministra Dragoslava Šumarca, to bi mogla biti cijena puta u ravnici.

“Ako bi se pravile nove dvije trake, na terenu više iznad ove sadašnje magistrale po nadmorskoj visini, onda bi tu bilo dosta konstrukcija, dosta tunela, dosta mostova i to bi sigurno prešlo cifru i preko pet miliona”, objašnjava Šumarac.

Jedan ili pet svejedno neće biti garant kvaliteta puta ako prethodni korak bude loš, upozorava bivši ministar građevinarstva.

“Sve ove razvijene zemlje poklanjaju veću pažnju i dobro plaćaju prije svega te projekte, oni se malo duže rade, ali su precizni. Sada imamo te takozvane BIM tehnologije koje po tom projektu tačno mogu da prate i kvalitet radova i količinu radova koja je urađena i da prate rokove”, navodi Šumarac.

Dodaje da je ulaganje u ispitivanje terena važno zbog mnogo kosina, odrona i klizišta. A slučaj Koridora 10 kod Grdeličke klisure pokazao je da ni sa brdima pored puta nema šale.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad