Prema podacima posmatačke misije CRTA, do 16 sati izlaznost birača na parlamentarnim izborima bila je 34,6 odsto. U odnosu na parlamentarne izbore 2016. godine to je za pet procentnih poena manje, navodi ta organizacija. CeSid je saopštio da je do 14 sati izašlo 26,5 odsto građana. Programski direktor CeSida Ivo Čolović rekao je na konferenciji za novinare da je to najniža izlaznost birača u posljednjih šest godina.
Crta je saopštila da je do 15h izašlo 30,8 odsto. Saradnica CeSID-a Emilija Orestijević je kazala da je od 12 do 14 sati zabeleženo više nepravilnosti na glasačkim mestima.
“Nastavljeno je sa ubacivanjem listića u pogrešne glasačke kutije, listići za lokalne izbore se ubacuju u kutije za parlamentarne izbore i obratno”, kazala je Orestijević i dodala da je na više glasačkih mesta zabeležena i povreda tajnosti glasanja.
“Na više mesta je primećeno da se glasački listići fotografišu ili se savijaju tako da se vidi za koga se glasalo”, objasnila je ona.
Orestijević je kazala da članovi biračkih mesta u Kuli uzimaju pozive za glasanje od gradjana, pa ih u kesama dijele nepoznatim osobama.
“Na nekoliko biračkih mesta gradjani nisu mogli da glasaju jer nisu bili upisani u birački spisak. Naknadnom proverom u policiji, oni su prema svom prebivalištu trebali da glasaju na tim biračkim mestima, ali nisu bili upisani”, objasnila je Orestijević.
CRTA: Izlaznost do 14h 27 odsto
Prema podacima CRTA, izlaznost do 14 sati za parlamentarne izbore je 27 odsto za uzorka od 500 biračkih mesta.
Na parlamentarnim izborima do 13 sati na glasanje je izašlo ukupno 22,9 odsto birača saopštila je posmatračka misija Crte. U odnosu na parlamentarne izbore 2016. godine to je manje za 2,2 procentna poena.
Prema podacima Cesida i Ipsosa, do 13 sati je glasalo 23,4 odsto birača što je u odnosu na njihove podatke iz 2016. više nego na tadašnjim parlamentarnim izborima, ali za nijansu manje nego na predsjedničkim izborima 2017.
CRTA je saopštila da je svim posmatračima dozvoljeno posmatranje na biračkom mjestu.
Na četiri odsto biračkih mjesta zabilježene su ozbiljnije nepravilnosti što je za dva procentna poena više u odnosu na parlamentarne izbore 2016. godine. U pitanju su, kako se navodi, nepravilnosti poput narušavanja tajnosti glasanja i prisustva neovlašćenih lica na biračkom mjestu.
Prema podacima Centra za slobodne izbore i demokratiju (CESID), koji širom Srbije ima 500 posmatrača, izlaznost do 11 sati bila je 13,7 odsto, saopštio je programski direktor Cesida Ivo Čolović. On je dodao da je u posljednja dva sata uspostavljen trend od četiri odsto glasača na sat vremena.
Procenu izlaznosti Cesid radi u saradnji sa Ipsos strategic marketingom.
Posmatrači CRTA na 500 biračkih mesta
Posmatrači misije CRTA prisutni su takođe na 500 izbornih mesta, a prema njihovim podacima izlaznost do 9 sai je iznosila 5,4 odsto.
Centar za praćenje izbora i izbornih procesa (CPI) izvještava da je izlasnost do 9 časova bila 5,3 odsto. Ova posmatračka misija nije zabilježila veće nepravilnosti.
Prema podacima CRTA 13 odsto biračkih mjesta počelo je sa malim zakašnjenjem. Na tri biračka mjesta nije bila dozvoljena kontrola Crtinih posmatrača, ali je odobrena nakon intervencije sa RIK, rekao je Raša Nedeljkov, programski direktor organizacije CRTA.
Na 96 odsto biračkih mjesta u Srbiji je organizovan proces u skladu sa zakonom i na 97 odsto su obezbijeđeni svi uslovi za rad, na istom procentu RIK je dostavila zaštitne maske i rukavice, na 99 odsto biračkih mesta izborni materijal je dostavljen sa zatvornicom, kao što je i propisano i kontrolni listić je ubačen sa glasanjem prvog birača.
Na dva odsto zabilježene su ozbiljnije nepravilnosti, međutim, kako je rekao Nedeljkov, radi se o pojedinačnim slučajevima – ugrožavanje tajnosti glasanja, kutija nije zapečaćena na ispravan način…
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad