Kon: Situacija u Beogradu ponovo prijeteća, nekih zabrana će uskoro biti

Regija 22. jun 202009:20 > 09:28
Tanjug/Tara Radovanović

Dr. Predrag Kon, član Kriznog štaba za borbu protiv koronavirusa, je na odmoru, ali se povodom epidemiološke situacije oglasio na Facebooku gdje je napisao da je situacija u Beogradu ponovo prijeteća i da ako se on ponovo bude pitao najstarija generacija više nikada neće biti zatvorena u kuće, kao što je bio slučaj tokom vanrednog stanja.

“Epidemiološka situacija Covid 19 u Beogradu je ponovo prijeteća. Zbog povratka studenata svojim kućama u julu može se prijetnja proširiti po čitavoj Srbiji”, upozorio je dr. Kon na Facebooku.

On objašnjava da je do pogoršanja situacije došlo poslije 5. juna kada su ograničenja javnog okupljanja podignuta na 1.000, a potom potpuno ukinuta.

Na kritike da je do pogoršanja situacije i skoka broja novozaraženih došlo poslije derbija održanog 10. juna, Kon kaže da novooboljeli ne daju podatak da su bili na derbiju, “bar meni nije poznato”.

“Iz Crne Gore opet stižu podaci da je preko deset njihovih novooboljelih mlađih ljudi bilo u Beogradu na derbiju. Nakon pojave virusa u studentskim domovima, ali i na privatnim žurkama, pojedinim radnim kolektivima dolazilo je do utvrđenog prenosa virusa kada su se zaista otkrivali brojni asimptomatski slučajevi među kontaktima sa oboljelim. Vrlo je veliki broj dnevnih pregleda sumnjivih slučajeva na Infektivnoj klinici u Beogradu”, navodi član Kriznog štaba.

Kazniti fudbalske klubove

On podsjeća da nikada nije prestala obaveza poštovanja socijalne distance na javnim skupovima i da treba kazniti klubove koji to nisu sproveli tokom utakmica.

“Prvo treba reći da nikada nije zaustavljena obaveza da kada se igraju utakmice mora da se poštuje distanca među gledaocima tako što se upotrebljava svaka druga stolica odnosno odobrava duplo manji broj gledalaca. Mnogi misle da je to nemoguće… Kažem da samo u tom slučaju treba sprovoditi kažnjavanje klubova zabranom igranja pred gledaocima što će ili razriješiti problem ili će se stalno igrati pred praznim gledalištem”, predlaže Kon.

Za širenje virusa među studentima kaže da je odgovorna “naša trapavost i usporenost”.

Kon kaže da vanrednog stanja više nema, niti će ga biti jer Srbija to ne može finansijski da izdrži i u tom smislu ne treba da se poredi sa zapadnoevropskim državama poput Njemačke ili Francuske.

“Da može da se bude disciplinovan… pokazuju stariji. Više NIKADA (ako se budem pitao) neće najstarija generacija biti zatvorena, osim onih koji su u kolektivima za njegu starih jer nema drugog rješenja”, istakao je Kon.

Nove zabrane i kažnjavanja

Dodaje da policijski sat više neće biti neophodan za stariju generaciju, ali da je sasvim suprotno kada je mlađa generacija u pitanju.

“Nekih zabrana će najvjerovatnije uskoro biti, na primjer zabrane posjeta bolnicama. Biće vjerovatno i nekih obaveznosti (na primjer nošenje maski u javnom prevozu ili još u prodavnicama). Najosnovnije je da se propisane mjere sprovode. Ako se ne sprovode moraće da bude kažnjavanja. Bar je to moje mišljenje”, kazao je Kon.

Epidemiolog objašnjava da Srbija nikada nije prihvatila takozvani švedski model, ali je činjenica da se trenutno uz pogoršanje situacije dešava i prokužavanje, što, kako kaže, vrlo sporo povećava kolektivni imunitet.

“To najvjerovatnije neće biti dovoljno. Pravi izazov najvjerovatnije dolazi na jesen. U međuvremenu treba da se prošire kapaciteti za liječenje i izolaciju. I dalje sam na odmoru. Borba za živote trajaće još dugo… Treba mi odmor, baš kao i zdravstvenim radnicima koji su izgarali na svom poslu. Jedini epidemiološki ostvariv cilj je čuvanje života. Virus se bez vakcine drugačije zaustaviti ne može. Za sada nemamo baš nešto sreće ni sa ljetom… i od ljeta smo mnogo očekivali, pa i dalje se nadamo”, zaključio je Kon.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad