Splav na Savi "Mala Kolubara" sinoć je djelimično potonuo, evakuisano je oko 100 posjetilaca i nema povrijeđenih osoba, prenijeli su srbijanski mediji rano jutros.
Voda je počela da prodire oko 21 sat, a oko 30 ljudi, među kojima 10 vatrogasaca, su sajlama, izvlačili na obalu Save splav čijih se 160 kvadratnih metara našlo pod vodom.
Splav restoran koji je sinoć trebalo da bude svečano otvoren iznenada je počeo da tone kada se jedan od pontona napunio vodom.
Pretpostavlja se da je uzrok udesa prevelik broj posjetilaca koji su prisustvovali otvaranju, prenose beogradski elektronski mediji.
Vesić: Posljednje upozorenje
Beogradski menadžer Goran Vesić izjavio je da je nesreća koja se desila na splavu “Mala Kolubara” poslednje upozorenje da rad i postavljanje splavova treba urediti.
On je naveo da su splavovi važan dio turističke ponude Beograda, ali da će njihov rad morati da bude regulisan strogim propisima, prenosi Služba za informisanje Grada Beograda.
Kako je istakao, Skupština grada bila je upravu kada je prije skoro šest meseci oformila Radnu grupu koja bi predložila propise koji će da urede ne samo pitanje naknade za splavove već i bezbjednosne aspekte.
“Radna grupa je završila posao i predložila da Grad Beograd za sve splavove koji se koriste u komercijalne svrhe kao restorani, diskoteke, hoteli i slično uvede taksu koja bi se plaćala gradu. Visina takse zavisit će od broja kvadrata i zone u kojoj se splav nalazi. Za postavljanje novih splavova, tražit će se saglasnost Sekretarijata za urbanizam i Zavoda za zaštitu spomenika kulture, kako bi ono što se postavlja na rekama bilo u skladu sa urbanističkim standardima”, rekao je Vesić.
On je međutim dodao da da su za uvođenje takse neophode izmjene Zakona o finansiranju lokalne samouprave.
Vesić je naglasio da će istovremeno sa uvođenjem takse Grad Beograd usvojiti pravilnik koji će regulisati rad splavova.
Pravilnikom će se urediti pitanja bezbjednosti odnosno na čemu mogu da se postave splavovi, pitanje protivpožarne zaštite, bezbjednog prilaza splavu, rastojanja između splavova, ali i priključenja na struju i vodovodnu mrežu, dodao je Vesić. Prema njegovim riječima, vlasnici komercijalnih splavova će morati veoma strogo da se pridržavaju ekoloških standarda, tako da fekalije i đubre više neće smeti da bacaju u rijeku već će se odlagati na zakonom propisan način.