Spomenik Meši Selimoviću u Beogradu

Regija 30. jul 202012:16 > 20:09
TANJUG / NIKOLA ANÐIC

Skupština Beograda usvojila je danas odluke o podizanju spomenika Meši Selimoviću, Milošu Crnjanskom, Jovanu Jovanoviću Zmaju, kao i odluku o imenovanju ulice po Blagoju Jovoviću.

Odbornici Grada Beograda usvojili su na sjednici odluke o podizanju spomenika Meši Selimoviću, Milošu Crnjanskom, Jovanu Jovanoviću Zmaju, kao i odluku o imenovanju ulice u prijestolnici po Blagoju Jovoviću, prenosi Beoinfo.

Predsjednica Komisije za spomenike i nazive trgova i ulica Andrea Radulović je istakla da su oni svojim zalaganjem, znanjem, umijećem, humanošću i stvaralaštvom doprinijeli procvatu srpske kulture.

“Oni zaslužuju spomen-obilježja i da ih zauvijek pamtimo i čuvamo od zaborava. Svakom ovom odlukom pokazujemo da brinemo o velikim ličnostima koje su dale nevjerovatan doprinos u razvoju kulture, ali i društva u kome živimo. Zato ćemo nastaviti da radimo ono što najbolje umijemo, a to je da čuvamo sjećanje na vrlo značajne ljude Beograda i Srbije tako što ćemo podizati spomen-obilježja, imenovati ulice i trgove i čuvanjem naša kulturna dobra”, rekla je Radulović.

VEZANE VIJESTI

Kada je riječ o Prijedlogu odluke o podizanju spomenika Meši Selimoviću, nastalog na osnovu usvojene inicijative Gorana Vesića u svojstvu građanina, spomenik velikom književniku bio bi podignut na platou na uglu ulica Kralja Petra i Gospodar Jovanove, navodi Beoinfo.

Andrea Radulović je podsjetila da Selimović “svojim književnim djelima, doprinosom razvoju mnogih institucija kulture, kao i samim odnosom prema svojoj naciji zaslužuje da mu se danas, poslije skoro 40 godina nakon njegove smrti, odužimo na dostojan i prikladan način”.

“Svoje posljednje godine života, Meša Selimović proveo je u Beogradu, gradu u kojem je studirao, kome se povremeno vraćao, shvativši definitivno da u njemu želi da zajedno sa svojom porodicom i prijateljima provede posljednju etapu svog života. On se iz ličnih tragedija, teškog djetinjstva i turbulentnih ličnih, regionalnih i svjetskih okolnosti okrenuo književnom stvaralaštvu i kao najveći svjetski umjetnici izvukao inspiraciju iz nedaća svog života da bi stvorio neprolazna djela. Ta djela su danas dio srpske istorijske i kulturne baštine i duboko vjerujem da smo svi mi, kao nacija, dužni da čuvamo sjećanje na život i djelo Meše Selimovića”, istakla je Radulović.

Kada je riječ o Prijedlogu odluke o podizanju spomenika Milošu Crnjanskom, ona je takođe naglasila da je “na osnovu usvojene inicijative Gorana Vesića ovo još jedan dokaz da se čuva sjećanje na velike ljude, kulturne stvaraoce i književne velikane”.

“Lokacija za podizanje spomenika Crnjanskom bila bi glavna aleja u parku Tašmajdan, gdje bi bio okružen spomen-obilježjima Desanki Maksimović, Miloradu Paviću i uskoro spomenikom Vasku Popi. Predstavljaće jedinstvenu cjelinu, zajedništvo velikih pisaca i pjesnika i njihove neprolazne književnosti”, rekla je.

Ona je navela i da je inicijativu za podizanje spomenika Jovanu Jovanoviću Zmaju podnijela Pokrajinska vlada Vojvodine. Trebalo bi da spomenik bude podignut na uglu ulica Zmaj Jovine i Obilićevog vijenca, ispred biblioteke koja nosi njegovo ime.

“Imajući u vidu doprinos Jovana Jovanovića Zmaja srpskoj kulturi, kao i činjenicu da je ostavio trag i kao ‘narodni’ ljekar koji se trudio da svima pomogne, prevashodno Srbima na prostoru današnje Vojvodine, kao i onima u Kraljevini Srbiji, opravdano bi bilo da se Jovanu Jovanoviću Zmaju na dostojan način oda počast postavljanjem spomenika u Beogradu”, ocijenila je Radulović.

Odbornici su usvojili i Odluku o imenovanju ulice po Blagoju Jovoviću. Inicijativu je podnio Goran Vesić, a predviđeno je da se Zagorska ulica u Zemunu preimenuje u Ulicu Blagoja Jovovića.

“Blagoje Jovović je 10. aprila 1957. godine izvršio ljudsku pravdu pucajući u najvećeg zlotvora srpskog naroda – Antu Pavelića, ustaškog vođu u Argentini. Imenujući ovu ulicu po njemu, Grad Beograd ukazuje počast srpskom heroju za njegov herojski čin, i to nakon što je decenijama bio nepoznat za srpsku istoriju i predanje”, rekla je Radulović.

Zamjenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, koji je incijator promjene naziva ulica i postavljanja spomenika, kazao je ranije na sjednici gradske skupštine da je ubistvo Pavelića herojski čin i dodao da mu je drago da će trenutni saziv Skupštine pokazati šta misli o tome.

“Digla se klika, manjina u zemlji, a to se vidi kod istoričara, novinara i medija koji vode hajku protiv imenovanja, to su ljudi koji ne žele da poštuju svoju tradiciju”, rekao je Vesić.

Vesić se osvrnuo i na kritiku istoričarke Dubravke Stojanović o dodjeljivanju naziva ulice Jovoviću i upitao “koliko je to bolesno” da se govori da li je on heroj ili ubica.

“Oni hoće da Srbi jedini nemaju pravo da slave svoju istoriju, da jedini nemaju pravo da sve slave svoje heroje. Sutra će nam tražiti da ukinemo Obilićev vijenac jer je Miloš Obilić ubio legitimno izabranog sultana”, kazao je Vesić.

Vesić je pročitao i pismo porodice Jovović u kojem stoji da je Blagoje Jovović tajnu o ubistvu krio više decenija, sve dok ga mitropolit Amfilohije nije nagovorio da otkrije svoju tajnu, 1998. godine.

“Nakon 20 godina od smti Blagoja Jovovića, ovaj vaš prijedlog njega uzdiže njegovo ime na nivo velikih srpskih junaka. (…) Njegov primjer je svjedočanstvo prema otadžbini, crkvi koji su mu usadili njegovi preci”, stoji u pismu.

Veljanovski: Promjena imena ulice – izražavanje neprijateljstva

Rade Veljanovski iz Građanskog demokratskog foruma ocijenio je da promjena naziva Zagorske ulice u Ulicu Blagoja Jovovića izražavanje neprijateljstva.

“Brisanje imena koja asociraju na mjesta iz bivše Jugoslavije, javnost bruji o tome, a nema sumnje da se radi ksenofobiji. Zaboravljamo da u Zemunu žive i Hrvati, a to su naši građani”, rekao je Veljanovski.

Veljanovski je istorijsku pozadinu o Jovoviću doveo u pitanje i upitao zašto se ne sačeka da istoričari daju svoj sud o njegovom liku.

Šef odborničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) u Skupštini Beograda Aleksandar Mirković upitao je koliko da se čeka sud istoričara u Srbiji “koji istoriju vide na tri različita načina”.

Usvojen završni račun budžeta

Odbornici Skupštine grada Beograda usvojili su završni račun budžeta za 2019. godinu, kao i Rješenje o davanju saglasnosti na Program poslovanja za 2020. godinu preduzeća Gradsko stambeno.

Sekretarka za finansije Beograda Tatjana Milivojević istakla je da završni račun Grada Beogarda za 2019. godinu predstavlja konsolidaciju godišnjih, finansijskih izvještaja 30 direktnih budžetskih korisnika i jednog indirektnog budžetskog korisnika iz oblasti turizma.

U završnom računu su i izvještaji 30 indirektnih budžetskih korisnika iz oblasti kulture, 18 indirektnih korisnika iz oblasti dječije zaštite, kao i tri indirektna korisnika iz oblasti socijalne zaštite, prenosi Beoinfo.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad